Çocukluk anıları - Kanton tarzı sarımsak, siyah fasulye soslu buharda pişirilmiş domuz kaburga - Çin yemeği

Yazdığım kısacık yıllar su gibi aktı ve zaman kızgın bakışınızı ana hatlarıyla anlatıyor.Arkanı döndüğümde gri saçlara sahip olacaksınız. Rao, gözlerinin ıslak köşelerinin çoktan zihnine ihanet ettiğini kabul etmek istemiyordu. Bu meyve bahçesinin gelecekte kardeşlerinize ayrılacağını söylediniz. Daha sonra yatay çubuklarla oynamayı seviyorum ve ertesi gün Orchard Hill'de yatay bir çubuk belirdi ve bambu direkler çok düzgün kesildi. Kendime aşırı güvenip tepeden düştüm, bunu öğrendikten sonra üzüldüm, sonra yatay çubuğun altındaki ince kum kalınlaştı. Biraz çiçek dik dedim, çiçekler gelecek yıl ilkbaharda açacak. Yumurtlamak için birkaç tavuk yetiştirebileceğinizi söyledim ve eve gittiğiniz birkaç gün boyunca, neredeyse bir yıldır yetiştirilen iki tavuğu öldürdünüz. Dumanı tüten çorba kabına baktım ve başımı salladım ve lüks dedim. Mutlu bir şekilde, bir maymun inceltici olduğunu görünce, kızların yine de kendilerinin telafi etmesi gerektiğini söyledin. O gün beş kase tavuk çorbası içebildim. Ayrılırken mutfağın köşesini işaret ediyorsun ve bu yumurta sepetini al diyorsun. Başımı şiddetle salladım ve seni götürdüm. Hâlâ meyve bahçesi var diyerek eğildiniz ve başınızı eğdiniz, eğer evde değilsen annen ve ben çok yemek yiyemeyiz. Düzgün düzenlenmiş yumurtalara bölmeli bakıyorum ve kafam karışıyor. Gençken çaresizce kaçtığım yer, yıllar sonra kalbimde unutulmaz bir yer oldu. Sadece bir çırpıda, zaman geçti, gitti. Yu Yan sessizdir, bir alemdeki değişiklikleri düşünür, ne şeyler ne de insanlar. Domuz kaburga 550 g Zencefil 2 tablet Sarımsak 5 yaprak Su Birkaç soya sosu 20 g Şarap pişirme 7 g Tempeh 10 g Beyaz şeker 10 g doğranmış yeşil soğan Birkaç Fıstık yağı 1 kepçe tuz 5 g

Aşama 1

Kaburgaları yıkayın ve kesin (doğrayın ~)

Adım 2

Kanı çıkarmak için yarım saat suda bekletin

Aşama 3

Bu sırada sarımsak, zencefil, yeşil soğan ve beyaz soğanı ayrı ayrı kesin.

4. adım

Baharat, şarap pişirme, hafif soya sosu, tuz, aptal şeker (beyaz şeker ...)

Adım 5

Tempeh için Yangjiang tempeh'i seçin. Gençken memleketimdeydim ve birinin bisikleti itip sarsıntılı bir dille bağırdığını duyabiliyordum: "Yangjiang tempeh! Yangjiang tempeh!"

6. Adım

Tempeh'i doğrayın. Her zaman evdeki günleri özledim. Geçen yıl eve gittim ve sınıf arkadaşlarımın açtığı dükkanda Yangjiang Douchi'yi buldum. Bazılarını Jiangnan'a geri getirdim. Çok kokulu ve çocukluğumdaki gibi tadı.

7. Adım

Şantiye ... (Yeşil soğanı, sarımsağı, öğütülmüş zencefili, kıyılmış tempehi, hafif soya sosunu, şekeri ve şarabı kaburgalı büyük bir kaseye dökün.)

8. Adım

Masonlar çalışmaya ve çamuru yapmaya başlar (baharat ve kaburgaları eşit şekilde karıştırın, yarım saat marine edin)

9. Adım

Yarım saat içinde servis yapın

10. adım

Sarımsak ve tempeh aroması ağız sulandırır

11. adım

Temiz bir tencere alın ve su dökün (herhangi bir tencere, büyük bir demir kap kullanırım.), Tencere duvarının yaklaşık üçte ikisini ekleyin ve kaynatın.

Adım 1/2

Kaynattıktan sonra, buharlı matı koyun ve kaburgaları tencereye koyun.

13. adım

Orta ateşte 35 dakika buharda pişirin

14. adım

Ateş söndüğünde, domuz kaburgaları yumuşak ve yumuşaktır ve aroması güzel kokuludur Üç kase pirinç hazırlamayı unutmayın.

Adım 15

Küçükken bu yemeği yedikten sonra, pirinç kapının dibini kazmak istedim.

16. adım

Çocuklar da onu seviyor ve tadı ev gibi.

17. Adım

Günümüzde buharda pişirilmiş domuz kaburgalarını sarımsak ve tempeh ile uzaktan yiyebilir ve vatan hasreti düşüncesi rahatlayabilir.

Adım 18

Hayatı sevsin, eve gitmeye aşık ol ve sevdiklerinle eğlen.
|
To Top