Balık Turşusu Güveç - Çin yemeği

Malzemeler

ot sazan

2 kedi

lâhana turşusu

200 g

Baharatlı Hot Pot Altlığı

50 gram

Aksesuarlar: fıstık yağı 100 gram tuz 10 gram pişirme şarabı 30 gram mısır nişastası 20 gram zencefil 1 adet kuru darı biberi 5

Lahana turşusu güveç 1 Önce ot sazanı temizleyin, bıçağı değiştirin, tuzu serpin, iyice karıştırın ve yarım saat marine edin, ardından pişirme şarabını dökün, iyice karıştırın ve yarım saat marine edin, suyunu dökün, mısır nişastasını serpin, iyice karıştırın ve yarıya kadar marine edin saat. İpucu: Çim sazanı, balık filetolarını kesmeyi seçebilir veya yazar gibi tembel tembel parçalar halinde kesebilir, ancak çok kalın değil!

2 Ot sazanı marine edildiğinde gelip mezeleri hazırlayabiliriz. Lahana turşusunu yıkayın ve küçük parçalara ayırın, zencefili soyun, yıkayın ve doğrayın ve darı biberini küçük parçalar halinde kesin. Bin yaprak ve enoki mantarları şişlenir, kişniş yemeyenlerin hata yapmaması için yıkanıp düğümlenir. Et-kan bağı ve balık köftesi hazır satın alınır, çocuklar yemek yemeyi sever, ara sıra doyurur.

3 Tavayı kaldırın, darı biberini ve zencefili güzel kokuluncaya kadar ekleyin, lahana turşusunu ekleyin ve bir süre kavurun, ardından güveç dibini ekleyin ve kırmızı yağı kızartın. İpucu: Daha fazla yağa ihtiyacınız var ve lahana turşusu güzel kokulu olmalı Baharatlı yiyecekleri seviyorsanız, daha fazla güveç malzemesi ekleyebilirsiniz.

4 Suyu dökün ve kaynatın, malzemeleri ekleyin ve pişirin ve ardından tadını çıkarın. İpucu: Tadı etkileyecek aşırı pişmeyi önlemek için malzemeleri yerken koyun.

5 Bitmiş resim

6 ~~

|
To Top