Eski tavuk çorbası yulaf lapası güveç - Çin yemeği

Malzemeler

Kırık pirinç

85 gram

Shimizu

1300 gram

Yaşlı tavuk tadı kalın çorba hazinesi

1 parça

Peynir Dolgulu Balık Topları

240 gram

Sığır eti tendon topları

200 g

Dana Rulo

250 gram

Yumuşak tofu

235 gram

Marul

243 gram

Su teresi

167 gram

Yengeç Mantarı

103 gram

Aksesuarlar 35 gr diş sarımsak 3 yemek kaşığı ekstra soya sosu 1 yemek kaşığı fıstık yağı

Yulaf lapası ve tavuk çorbası ile güveç nasıl yapılır 1 Marul, su teresi ve yengeç aromalı mantarları ayrı ayrı yıkayın, köklerini çıkarın, marul ve su teresini yenmesi kolay parçalara kesin, fazla suyu boşaltın ve bir kenara koyun.

2 Yumuşak tofuyu küçük parçalar halinde kesin ve bir kenara koyun.

3 Et hazırlamak için, dana tendon topları ve peynir kaplı balık topları kolayca yıkanabilir, süzülebilir ve daha sonra kullanılmak üzere buzdolabına yerleştirilir.

4 Diş sarımsaklarını işleyin, sarımsak dişlerini bir bıçak bıçağıyla düzleştirin, sarımsak dişlerini çıkarın, sarımsak presi kullanarak sarımsağı sarımsak ezmesine bastırın, küçük bir tencerede orta ateşte ısıtın, fıstık yağı, sarımsak ezmesi dökün, kokulu olana kadar kızartın, ardından ekstra kaliteli soya sosu ekleyin Bir süre kızartın, bir kaseye dökün ve soğumaya bırakın.

5 Yulaf lapası tabanı için malzemelerin hazırlanması: su, kırık pirinç, eski tavuk tadı kalın çorba.

6 Kırık pirinci temiz suyla ıslatın, yıkayın ve ince bir ağ ile süzün, daha sonra kullanmak için fazla suyu boşaltın.

7 Derin bir tencereye su ekleyin, üzerini kapatın ve yüksek ateşte pişirmeye başlayın.

8 Su kaynadıktan sonra yıkanmış ezilmiş pirinci içine dökün, birkaç kez hızlıca karıştırın, ateşi açık tutun ve pişirin. Yulaf lapasını su kar beyazı olana ve sert pirinç taneleri görünmeyene kadar kaynatın, 1 parça eski tavuk aromalı çorba hazinesini ekleyin, birkaç kez karıştırın, ateşi açık tutun ve pişirin.

9 Pişirme işlemi ve haşlama işlemi yüksek ateşte tutulur.Yulaf lapasının dibini pişirmek için ara sıra karıştırın ve karıştırın. Kaynamaya dayanıklı dana tendon toplarını ve peynir kaplı balık toplarını pişirmek, kepçe almak ve ardından yağ eklemek için koyabilirsiniz. Sığır eti ruloları, sonra shabu sebzeleri ve son olarak yulaf lapasının tadına bakın.

10 bitmiş ürün

11 bitmiş ürün

|
To Top