Sıcak ve Ekşi Marul - Çin yemeği

Malzemeler

marul

2 parça

Aksesuarlar: 2ml yağ, 2g tuz, kuru kırmızı biber, 3 sarımsak, 1 balzamik sirke, 1ml

Acı ve ekşi marul uygulaması 1 Malzemeler: 2 marul, 3 kuru biber, 1 sarımsak, 2 gram tuz, 2ml yağ, 1ml balzamik sirke

2 Taze marul yapraklarını birer birer koparın ve kumu temiz su ile durulayın. Sonra 8 dakika pirinç yıkama suyuna batırın, çıkarın ve suyla durulayın.

3 Sızdıran bir sepet içinde marulu yıkayın Marul yapraklarındaki tüm suyu boşaltın Suyla karıştırarak kızartılmış marul lezzetli değildir ve tadı etkiler Marulun suyu süzülmelidir.

4 Kurutulmuş biber, yıkayın ve doğrayın, kurutulmuş biberleri seçin çok güzel kokulu olacaktır. Sarımsakları soyun ve kıyılmış sarımsağı doğrayın. Bir wok'u ısıtın, yağı dökün, kısık ateşte kıyılmış sarımsağı karıştırın, ardından acı biber ekleyin ve baharatlı bir tat için karıştırın. Kurutulmuş biberin yapıştırılması kolaydır, bu nedenle yağı ısıtdığınızdan ve düşük ısıdan emin olun.

5 Yüksek ateşe geçin, marulu hızlıca koyun ve kızartın.Çabucak kızartmak için yemek çubuklarını kullanabilirsiniz ve spatula yaprakları üst üste koyacaktır.Yaprakları tek tek ayırmak için çubuk kullanın, böylece yaprakların eşit şekilde ısıtılması ve rengi yeşil olur.

6 Marul yumuşar, tuz ve balzamik sirke ile karıştırın, ocağı kapatın, hafif soya sosu şu anda ferahlatıcı ve yeşil, çok lezzetli. Ayrıca ağır tada biraz daha iştah açıcı olan hafif soya sosu da koyabilirsiniz.

7 İştah açıcı yiyecekler hazır, lezzetli.

|
To Top