Tavada Kızartılmış Sığır Hor Eğlencesi - Çin yemeği

Malzemeler

Pho

500 g

sığır eti

200 g

Fasulye filizi

100 gram

havuç

100 gram

Takviyeler: yağ 4ml tuz 3g hafif soya sosu 2ml mısır nişastası 1g zencefil tozu doğru miktarda frenk soğanı doğru miktarda

Kuru kızartılmış dana pho yöntemi 1 Malzemeleri hazırlayın: pho, sığır eti, fasulye filizi, havuç, yağ, tuz, hafif soya sosu, mısır nişastası, zencefil tozu, kişniş

2 Biraz yağ koyun, phoyu gevşetin ve iyice karıştırın. Pirinç erişteleri kızartılır, yağlı ve kurudur.

3 Sığır eti yıkayın, ince dilimler halinde doğrayın, yağ, tuz, hafif soya sosu, mısır nişastası, zencefil tozu ekleyin ve iyice karıştırın, kenara koyun.

4 Havuçları yıkayın, soyun ve fasulye filizi ile aynı büyüklükte doğrayın. Fasulye filizlerini çıkarın, yıkayın ve süzün.

5 Tavayı ısıtın, yağı dökün ve sığır etini altı olgun kez yüksek ateşte karıştırarak kızartın. Tavada kızartılmış sığır eti, sığır eti yaşlanmayacak şekilde karıştırılarak kızartılmalıdır.

6 Tencereye biraz yağ koyun, rendelenmiş havuç ve fasulye filizlerini dökün; önce fasulye filizi ve havuçları, pho tencereye yapışmasın diye geçici olarak tencerenin dibine değmesin diye koyun.

7 Sonra pho'yu dökün ve yüksek ateşte birlikte kızartın.Pho'yu kızartırken, sol elinizle bir spatula ve sağ elinizle yemek çubukları kullanarak kızartmayı birlikte karıştırın, böylece pho kırılmaz veya kırılmaz.

8 Sığır eti ve hafif soya sosu ekleyip pişene kadar karıştırın.Aynı anda yemek çubukları ve spatula kullanın.Fo'yu yağlı, kuruyana ve güzel kokulana kadar kızartın, tuz ve kişniş ekleyin.

9 Güzel kokulu, yağlı ve kuru, çok lezzetli

|
To Top