Şeftali sakızı, güzelliğin ve güzelliğin kutsal ürünü beyaz mantarla haşlanmış - Çin yemeği

Bu nemlendirici şekerli su, yin besleyici, ciğerleri besleyici, kanı temizleyici ve lipitleri düşürücü, cildi güzelleştirici ve canlandırıcı etkilere sahiptir.Tadı sıcak ve pürüzsüzdür, bu da çok keyiflidir. Şeftali sakızı olarak da bilinen şeftali sakızı, şeftali ağacından doğal olarak salgılanan şeftali yağının kimyasal reaksiyonu ile hazırlanan açık sarı kıvamlı bir sıvıdır.Daha fazla kurutulduktan sonra açık sarı ve şeffaf olan katı parçacıklar halinde ezilir. Katı doğal reçine, kolajen proteinini yenilemenin yanı sıra şeftali sakızının kendisi daha iyi tıbbi etkilere sahiptir Ağızdan alındığında mide ve bağırsakları besleyebilir, yüzdeki sivilce, sivilce ve lekeler üzerinde iyileştirici etkileri vardır. Tremella, doğası gereği toksik değildir, dalağı besleyici ve iştah açıcı etkiye sahiptir ve bağırsakları temizleme etkisine sahiptir ve ayrıca yin'i besler ve akciğerleri besler. Tremella protein, vitamin vb. Bakımından zengindir, bu nedenle Tremella yaşlanmayı geciktirir, kırışıklıkları giderir ve cilt sıkılaştırır.Tremella tozunu yüze uygulamak çilleri ve melazmayı da giderebilir. Tremella, doğal bitki kökenli sakızlar açısından zengindir, yin besleyici etkisiyle birleştiğinde, uzun süreli kullanım iyi bir nemlendiricidir. Şeftali sakızı 25 gram Tremella Yarım kristal şeker Doğru miktar

Aşama 1

Malzemeleri hazırlayın.

Adım 2

Şeftali sakızının temiz suda on saatten fazla bekletilmesi gerekir. (Şeftali sakızı büyük görünmüyor, ancak ıslatıldıktan sonra çok büyük olacak.)

Aşama 3

Şeftali sakızını elle ezin, dikkatlice temizleyin ve kirleri ayırın.

4. adım

Beyaz mantarı hazır olana kadar iki saat önceden ıslatın. Islatılmış beyaz mantarın köklerini çıkarın ve küçük parçalara ayırın (parçalar kısa bir süre kaynatılabilir)

Adım 5

Beyaz mantarı ve şeftali sakızını tencereye koyun, su ilave edip pişirin, kısık ateşe çevirin ve 60-90 dakika pişirin. (Düdüklü tencere için 40 dakika pişirin)

6. Adım

Kaya şekerini ekleyin ve eriyene kadar son 15 dakika pişirin.

7. Adım

Çorba yapışkandır ve beyaz mantar yumuşak ve balmumu gibidir. Soğutulduktan sonra tadı daha güzel olur.
|
To Top