Haval H6'ya alışkındır ve Avrupa Qi X7 Test Drive Friend'in büyük duvar ve Chang'an arasındaki boşluğu anladı.

100.000 seviyeli SUV pazarı her zaman yerli markalar için bir savaş olmuştur. Bu aralıkta bir dizi kullanıcıya sahiptir, talep karakterize edilir ve Çin halkı her zaman daha otoriter olmuşlar, 150.000'den az bir fiyat bulunmuyor. Nispeten güvenilir ortak girişim SUV, bu nedenle bu fiyat yerli markaların ana savaş alanıdır, HAVAL H6, Changan CS75 Plus, SUV satış listesi başkanlık eden sık bir ziyaretçidir, bu nedenle Chang'an ve büyük duvar iki ana bağımsız markanın da büyük olasılıkla Çin'i temsil eden bir kendini marka ol.

2020 Kasım'dayım, harika bir duvar satın aldım, HAVAL H6, 1.5T + 7DCT versiyonu. Şu anki 11582km koştu. O zamanlar, HAMA H6 satışları iyiydi, baş büyüktü ve Aile dolu. Basınç rezerve edildi. Genel olarak, vurgulama olasılığı olmamasına rağmen, genel performans çok doktrimdir ve bütün aile hala daha memnundur.

Son zamanlarda, bir arkadaş bir Changan Oshang X7 verdi. Yeni araba alamadım. Bu, HAVAL H6'ya alışkınım. Her zaman başkalarının sürüş deneyimini denemek istiyorum. Tadı yaşayacağım. Yeni araba.

Ben HAAL H6, Test Drive Friends 'Changan Oushan X7'ye alışkınım ve iki aracın tamamen iki farklı tasarım ve ayar kavramı olduğunu hissediyorum ve sonunda büyük duvar ve Chang'an arasındaki boşluğu anladığını hissediyorum.

Tasarımdaki iki araba, yerli markadaki liderlerdir. Büyük boy kafa, otoriter ön yüzü, iki otomobilin satıp yüzleşmesini sağlar, detaylar kendi tarzlarıdır. Haval H6 ön yüz tasarımı Simetrik Çince kurallarına daha fazla dikkat, "u" ızgara ağı en belirgin tasarım, sol ve sağ ön farlar ve sis lambaları simetrik bir dağılım oluşturur. Chang'an Europe X7'nin tasarımı, "Yunying'in kanatları" tarzı Çin ızgarası, bir kartal yayma kanatları, siyah, kemikler, aynı, bir kanat su deseni gibi ön yüz tasarımı gibi bir kartal yayma gibidir. Dinamik doğal estetik görsel etki. Çin ağındaki LED farların etrafında, Haval geleneksel büyük lamba tasarımına kıyasla, Avrupa X7'nin far montaj tasarımı daha zordur ve dahili olarak çoklu modüler lamba grubu vardır. Shang X7, LED farlar standartlaştırır, HAVAL H6, LED ve Halojen'in farklı bir versiyonudur. Changan Europe X7'nin tasarımının 2019 Uluslararası CMF Tasarım Ödülü'nü kazandığını söylemeye değer. Genç kullanıcıların güncel durumundan çağdaş pazarda, genç insanların sevgisini yapmak için daha canlı tasarım.

Aynısı, kompakt bir SUV olmak, HAVAL H6 ve Changan Ushang X7 aslında çapraz düzeyde bir sürüş alanı deneyimi getirdi, vücut büyüklüğü tamamen yaklaşıyor ve hatta bazı orta SUV boyutunu ve dingil mesafesini aştı. Haval H6 Uzun Genişlik: 4615 * 1860 * 1720mm, Dingil mesafesi: 2680mm; Changan Avrupa X7 Uzun Geniş Yüksek Boyut: 4705 * 1860 * 1720mm, Dingil mesafesi: 2780mm. Vücudun uzunluğu ve eksen büyüklüğünün olup olmadığını görmek zor değildir, HAMA H6'dan 10 cm'in avantajı, küçük 10 cm'ye bakmayın, bunu yapmak mümkün değildir, Çok şeyin olması mümkün, üstünlüğün avantajıdır.. Böylece vücudun kenarından, Shang X7, özellikle C sütunundan sonra daha zor görünüyor, ikiden fazla kuyruk kutusu alan boyutundan daha fazlasını hissediyor. Haval H6 yan tasarımı hala ortasındadır ve 18 inçlik göbeğin momentumunda kaybolur. Bu hafif eğimin sonu, açık olmasa da, bir miktar Coupe SUV'si olmasa da kaydırıcıdır. Changan Europe X7 tarafı, iki açısal belın geçişi, yanı sıra, doğal ışıkta, olsun, renk veya parlaklık ve aynı modelin dokusu, ou Shang X7 Yan tipi sporların dokusu. Stil ve yüksek dereceli doku, haval H6'yı çok fazla. 1.08 altın ve daha büyük vücudun daha düşük merkeze, özellikle bu 20 inç çok sayıda petal şeklindeki alüminyum alaşım göbekleri ile daha fazla koordine etmesine izin vermekten daha büyük, böylece vücudun gövdesi yüksekliği arttırır, bu fiyat seviyesi neredeyse Aynı boyutta hub'tan faydalanmayın. Kuyruğun sonunun sonu, HAVAL X7'nin arabanın başlığını sağlamak için HAVAL H6'yı çok iyi değil, kuyruk kenarı tasarımı düzdür.

>

İki arabanın sonunun tasarımı şüphelidir, Changan Hishan X7 daha hiyerarşik ve kesindir. Haval H6 kuyruğu biraz şişkindir ve tüm oran bu kadar koordineli değildir ve iyi ve yüksek görünür. Ve Chang'an Ushang X7, metal krom kaplı bir trim şeridi, üst ve alt bölümlerden geçer, genel kuyruk tasarımı daha düşük ve geniş olacaktır ve iki krom metal egzoz portu da Haval H6'dan daha heyecan verici olacaktır.

İki araba görünümü arasındaki kontrastı, genel Harvard H6 genel tasarım stili daha orta olacak, vurguları hatırlamak için çok fazla değil. Yeni nesil kırmızı modeller olarak, Changan Europe X7 canlı genç ve daha yüksek dereceli dokudur. Aynı, COMPACT SUV'dir. Ou Shang X7, momentumdan, tasarım dilinden güçlü bir haval H6'dır ve malzeme daha katıdır. Duygu için aynı seviye H6'dan daha fazla, Avrupa'nın X7'nin aynı anda olup olmadığını düşünüyorum, satışlar SUV ayarlanmış olarak daha düşük olmamalıdır.

Böyle yüksek kaliteli bir SUV ile karşılaştırıldığında, yardım edemem ama başlamak istiyorum, H6 arasındaki farkın ne olduğunu görün.

Changan Europe X7 ve Benim Haval H6, Havaş H6'nın daha zengin bir 2.0T model seçeneğine sahip olmasına rağmen, 1.5t + 7 vitesli çift debriyaj güç grubudur, ancak şimdi pazar esas olarak 1.5T güç versiyonlarına dayanıyor. Aynı yer değiştirme, HAMA H6, maksimum tork 210 nm, 150 beygir gücünü patlatabilir; ve Avrupa X7 maksimum torku 265 nm, 178 beygir gücünü patlatabilir. Parametrelerin avantajları, Changan Ace Mavi Balina Güç Sistemi'ni kullanarak OU Shang X7'den faydalanmıştır, 1.5t GDI All-Aluminum Engine, "Çin Kalp" ilk on motoru kazandı. Mavi balkın 7 vitesli çift debriyaj hızı yüksek bir iletim verimliliğine sahiptir, vardiya stabil ve hızlıdır, bu nedenle yansıyan güç seviyesi daha mükemmel ve daha ekonomiktir.

Avrupa X7'de arkadaş getiren, gaz kelebeğinin hızı çok basittir. Işığın altında, derhal karşılık gelen güç geribildirimini alacaksınız ve HAVAL H6'm 1 ila 2 saniye arasında tasarruf sağlayacaktır. Histerez. Ou Shang X7'den sonra, 178 beygir gücü var. Orta ve geç aşamada, hızın hızı son derece doludur, şasinin dokusu çok temizdir, bu da filtreleme etkisi için son derece temizdir ve belirgin bir şasi yoktur. Hız için. Özellikle 21 araçlar. NVH yükseltmeleri, rüzgar gürültüsünden bağımsız olarak, lastik gürültüsü ve otomobilin dışındaki motor gürültüsü etkili bir izolasyona sahiptir ve statik hislerin kaldırılması, şüphesiz, üst düzey sürme hissi kullanır. araba. Buna karşılık, haval H6 ayarlarım yumuşak olacak ve Japon şasi hissi var. Arabadaki sessizliğinden daha gürültülü olacak.

Kapsamlı karşılaştırma, Chang'an'ın tasarım konsepti ve gücü çok fazla boşluk sahibi olur, ancak Haval H6 ve Ou Shang X7 bu seviyede lider modellerdir. Haval H6, SUV satışlarına sahiptir ve Ou Shang X7 başlatılır. Yıllık satışlar Sadece kompakt bir segmentte 100.000 birimini aştı, iki araba kendi satış noktaları ve kullanıcı grupları var. Ou Shang X7, daha genç bir ağ yeniden tasarımı ve tutku dinamik gücü daha popülerdir, genç bir kullanıcı olarak, yeni bir gösteri olarak, bir adım kullanıcı grubunun ihtiyaçlarını karşılamaya ısrar ettiğinden, gelecek, gelecek yapabileceği sürece SUV satışlarını H6 tepe olarak gönder. # # # # #

|
To Top