Evde saç boyasına alerjisi olan 19 yaşındaki kız, başı büyük ve şişmiş bir "ampul uzaylı"

Kapak haberi muhabiri Shu Junyu derledi

28 Kasım'da İngiliz medyası "Ayna" nın haberine göre, Estelle adlı bir İngiliz kız öğrenci DIY saç boyası kullandıktan sonra ciddi bir alerjik reaksiyona neden oldu. Başı ve ayakları, bir "uzaylıya" benzeyen dev bir akkor lamba gibi iki kez şişti ve nefes almakta zorlandı.

Alerjen, saç boyasına eklenen p-fenilendiamindir (PPD), bir boya ara ürünü ve piyasadaki saç boyalarının% 90'ı bu kimyasalı içerir.

Estelle "çarpık" fotoğraflarını sosyal ağlara yüklediğinde, netizenler şaşırdı. "Bu olay beni neredeyse öldürüyordu, aynı şeyin başka insanlara da olmasını gerçekten istemiyorum." Estelle vurguladı.

Evde kendin yap saç boyası alerjiye neden olur, kafa "ampul" gibi şişer

Estelle şu anda 19 yaşında ve Paris'te okuyor. Bu ay, Paris yakınlarındaki Marne Vadisi'ndeki bir süpermarkette bir şişe standart DIY saç boyası satın aldı. Sonra eve gidin ve saçınızı boyamak için talimatları izleyin.

Ancak onu kullandıktan sonra bir dizi yan etki yaşadı. İlki kaşıntılı kafa derisi, ikincisi ise fontanel şişmesidir. Bu yüzden Estelle, alerjilerin kötüye gitmesini önlemek için antihistaminikler aldı ve kremler uyguladı.

Fakat ertesi gün uyandığında durumun daha kötü olduğunu gördü.

Fransız Parisian gazetesine verdiği demeçte Estelle, "Hâlâ görebiliyorum, ama nefes almak özellikle rahatsız." Doktora gönderildikten sonra baş çevresinin ortalama 56 cm'den çok daha büyük olan 63 cm olduğunu buldu. "Alın, tıpkı bir ampul gibi iki katına çıktı." Ayrıca dili şişmeye ve uyuşmaya başladı.

Bu yüzden Estelle acil servise gitmek için aceleyle hastaneye gitti, doktor ona adrenalin enjekte etti ve gözlem için bir gece kaldı. Neyse ki, alerji kontrol altına alındı ve sonraki günlerde yavaş yavaş iyileşti, ancak genişlemiş kafa bir bakışta hala görülebiliyordu.

Dikkatsizce talimatları dikkate almayın Saç boyasının% 90'ı bu kanserojeni içerir

Estelle, daha önce saç boyasına hafif bir tepki verdiğini, bu yüzden biraz saç boyası aldığını ve saçını boyamadan önce alerji testi için kafa derisine uyguladığını söyledi. Ürün talimatlarının tavsiyelerine göre alerji testi en iyi 48 saat gözlemlenir, ancak sadece 30 dakika sonra Estelle saç boyasını kullanmaya başladı.

Estelle alerjisine neden olan "birincil suçlu" nun, esas olarak aramid, azo boyaları, sülfür boyaları, asit boyaları, vb. İçin kullanılan bir boya ara ürünü olan p-fenilendiamin olan saç boyasının ana bileşeni olduğu bildirildi. Saç boyalarının% 90'ı bu kimyasalı içerir çünkü rengi özellikle koyu renklerde daha uzun hale getirebilir.

Estellein annesi, kızının talimatları görmezden gelmesine rağmen, üründe p-fenilendiamin riski konusunda daha net bir uyarı olması gerektiğini söyledi. "Kızımın talimatları çok ciddiye almadığını kabul ediyorum, ancak saç boyasının risk uyarısı daha net ve daha açık olmalıdır."

Aslında, Avrupa Birliği 2009 yılında saç boyalarındaki p-fenilendiamin konsantrasyonunu değiştirerek maksimum konsantrasyonu% 2'ye düşüren bir direktif yayınlarken, diğer kozmetik ürünler p-fenilendiamin ilavesini yasakladı. 2017 yılında, Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı, p-phenylenediamine'i üç kanserojen listesine dahil etti.

Bununla birlikte, piyasadaki birçok saç boyası p-phenylenediamine içerir.Popüler siyah kına dövmesinde, p-phenylenediamine de son derece yüksek konsantrasyonlarda kullanılmaktadır.

[Haber ipuçlarınız varsa, bize bildirmekten memnuniyet duyarız, kabul edildikten sonra ücret için bir ücret alınacaktır. Bizi WeChat'te takip edin: ihxdsb, QQ: 3386405712]

Dünyanın en iyi 100 yetkili AI listesi yayınlandı ve listede sekiz Çinli şirket var!
önceki
İtalya'daki bu 10 aşı olmadan çocuğunuz anaokuluna gidemez!
Sonraki
Xiaomi Mi 8 ilk fiyat düşüşünü başlattı, netizenler: Meizu 16 yuan tarafından uyarıldı
Saç boyasına alerjisi olan bayan üniversite öğrencisi, kafası uzaylı olarak şişmiş
Android 9.0'ın kullanımı çok kolay! Bu altı telefon yükseltildi, hala 8.0'da ısrar ediyor musunuz?
Şampiyonu Belirlemek İçin Yüz Alay Savaşı | Resimli Wuhan
Jeff Dean'in son makalesi: Derin öğrenme indeksleme daha hızlı ve daha az yer kaplıyor
Ant Financial, tamamen açık bir platform teknoloji şirketine doğru önemli bir adım atıyor
Samsung Note9'un 10.000 yuan'a yaklaşan "gökyüzü fiyatı" hararetli tartışmalara yol açtı, ancak arkasında çaresiz!
Aynı paragrafla bir haber mi? Manchester City kalecisi Edsson çıplak kaldı ve eldivenlere sıkıştı
Honor Play'in piyasaya sürülmesinden sadece iki ay sonra, 200 yuan düştü! Netizen: Bu su sıçradı!
Gıda fuarı ilk gün 33 milyon yeni yıl ürünü sattı ve bir günde iki ton köfte satıldı
6. Çin İnternet Görsel-İşitsel Konferansı: Teknoloji güçlendiriyor, Migu Video 5G ultra yüksek çözünürlüklü bir olay aktarım ağı kurmayı planlıyor
Qualcomm, sıkıntıda önemli bir basın toplantısı düzenledi: Akıllı telefonlar önümüzdeki yıl AI tam standardizasyon çağına girecek mi?
To Top