LCD ekran, ekran altı parmak izi kilidini açmayı gerçekleştiriyor mu? Apple pişmanlık duyuyor: teknoloji erken çıkıyor, denizde kalmaya gerek yok

Bu yazıyı yazmadan önce kısaca cep telefonlarının iki ekran teknolojisinden bahsedelim. Şu anda, yaygın akıllı telefonlar iki farklı ekran türü kullanacak: LCD ekranlar ve OLED ekranlar. İki malzemenin ekranları görüntü efekti, fiyat ve dayanıklılık açısından çok farklı, çoğu kullanıcının da deneyimleyeceğine inanıyorum. Burada, iki ekran türü arasındaki farkı göstermek için bir resim kullanın.

Resim, LCD ve OLED ekranlar arasındaki farkı karşılaştırmaktadır.İşte kısa bir özet:

1. LCD ekran: bir likit kristal katman var, genel yapı nispeten kalındır, bükülemez, kendi kendini aydınlatmaz ve rengi soğuktur;

2. OLED ekran: Sıvı kristal katman yoktur, genel yapı nispeten incedir; bükülebilir veya hatta katlanabilir; kendi kendini aydınlatabilir, genel renk çok düzgün ve doygun ve görsel efekt daha iyidir.

Sol: LCD Sağ: OLED

Birçok kişi bunu gördüğünde, kesinlikle, cep telefonları için OLED'in ne kadar iyi olduğunu söyleyeceklerdir. Evet, OLED mevcut kamuoyu algısı açısından daha iyi performans gösteriyor. Peki neden OLED tüm cep telefonları tarafından benimsenmeyecek? Birincisi, OLED'in maliyeti LCD'den daha yüksektir, bu nedenle genellikle amiral gemisi cep telefonlarında kullanılır. İkincisi, LCD teknolojisi daha olgun, çünkü kendi kendini aydınlatmayacak ve OLED'in yanması olmayacak (OLED, ayrıca hasar görecek olan dahili bağımsız bir modüle eşdeğerdir). Bu nedenle, LCD'nin ömrü genellikle OLED'den çok daha uzundur.

Çoğu insan LCD'nin soğuk tonunu da sever, bu yüzden klasik bir söz vardır: LCD asla köle değildir! Bununla birlikte, LCD de iyi olsa da, parmak izlerini açmanın popüler bir yolu olan ekranın altındaki parmak izleriyle bile kilidi açılamıyor. Ekran çok kalın olduğundan ve arka ışık modülü engellendiğinden, sensör parmak izlerini tanımlamak için ekrana giremez. Bu nedenle, birçok kişi şu anda bazı düşük kaliteli cep telefonlarını satın alırken, kilidi açmak için yalnızca arka parmak izini veya kilidi açmak için yan parmak izini kullanabileceklerinden pişmanlık duyuyor.

Ancak bu sorun uzun yıllar çözüldü! Üstelik bu sorunu çözen profesyonel bir ekran üreticisi değil, bir cep telefonu üreticisi: Redmi!

Resme baktığımda, Redmi'nin benimsediği LCD ekran altındaki parmak izi açma yönteminin OLED'in ekran altı parmak izi açma yöntemiyle hemen hemen aynı olduğunu ve tanıma hızının çok hızlı ve doğruluk oranının çok yüksek olduğunu herkesin görmüş olduğuna inanıyorum. Önemli olan Redmi Lu Weibing'in bunun Redmi ekibi tarafından geliştirilen bir teknoloji olduğunu ve seri üretilebileceğini duyurmasıdır! Resimde gösterilen cep telefonu, LCD ekranlı bir cep telefonu olan Redmi Note8 Pro'dur.

2020 yılında piyasaya sürülecek olan Redmi serisi cep telefonlarından bazılarının, bazı ana uygun maliyetli modellerin, LCD ekran kullansalar bile, bu tür ekran altı parmak izi tanıma teknolojisini kullanabileceği, parmak izi tanımayı ayırmaya tamamen veda edeceği öngörülebilir. Modül, gövdeyi daha entegre hale getirir ve gelecek beklenebilir!

Şu anda düşündüğüm gibi, iPhone serisinde hala geniş "Liu Haiping" kullanılıyor ve Apple, tam ekran parmak izi tanıma teknolojisi erken fark edilirse, iPhone'un bu "Liu Haiping" i de kullanmayacağından yakınıyor olabilir! Belki de Xiaomi'nin temsil ettiği yerli teknoloji üreticileri, yabancı ülkelerin ulaşamayacağı teknolojinin üstesinden gelebilir, bu yerli teknoloji ve Ar-Ge'nin gerçek gücü!

|
To Top