[2020 Oscar] "Parasite" yeniden tarih yazıyor, Obama belgeseli ödülü kazandı
[US News Express] Pang Keyang, Los Angeles'tan bildirdi
92. Akademi Ödülleri (92. Akademi Ödülleri) 9 Şubat'ta Hollywood'daki Dolby Theatre'da sona erdi. Yayınlandığı günden bu yana ağızdan ağza patlayan Kore draması "Parasite" bu akşam en çok kazanan oldu.
Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho'nun "Parasite" adlı eseri "1917", "The Irishman", "Joker", "Once Upon a Time in Hollywood" gibi büyük hitleri yendi ve En İyi Film Ödülü'nü kazandı ve En İyi Film ödülünü kazanan ilk Oscar oldu. İngiliz olmayan filmlerden. "Parasite" ayrıca en iyi uluslararası film, en iyi yönetmen ve en iyi orijinal senaryo dallarında dört ödül kazandı. Joaquin Phoenix (Joaquin Phoenix) ve Renée Zellweger (Renée Zellweger) sırasıyla "Joker" ve "Judy" dallarında En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı.
Bu sefer en iyi belgesel ödülünü "American Factory" nin (American Factory) kazandığını belirtmekte fayda var. Nerflix tarafından üretilen ve eski ABD Başkanı Barack Obama'nın yapımcılığını üstlendiği film, Çinli Fuyao Glass Group'un Ohio'da terk edilmiş bir General Motors fabrikasını devralması, onu bir cam üretim fabrikasına dönüştürmesi ve binlerce mavi yakalı Amerikalı çalışanı işe alma hikayesini anlatıyor.
Aşağıda 92. Oscar Ödüllerini kazananların tam listesi yer almaktadır:
En İyi Film En İyi Film
"Hızlı Araba Kralı"
"İrlandalı"
"Jojo'nun Fantastik Dünyası"
"palyaço"
"Küçük Kadınlar"
"Evlilik Hikayesi"
"1917"
"Bir Zamanlar Hollywood'da"
Ödül: "Parazit"
En İyi Yönetmen
Ödül: Feng Junhao "Parasite"
Sam Mendes, 1917
Todd Phillips, Joker
Martin Scorsese, "İrlandalı"
Quentin Tarantino "Bir Zamanlar Hollywood'da"
En İyi Erkek Oyuncu Başrol Oyuncusu
Antonio Banderas, Acı ve Zafer
Leonardo DiCaprio "Bir Zamanlar Hollywood'da"
Adam Driver "Evlilik Hikayesi"
Jonathan Pryce, "Papa'nın Aktarımı"
Ödül: Joaquin Phoenix "Joker"
En İyi Kadın Oyuncu Başrol Oyuncusu
Cynthia Elif, Harriet
Scarlett Johansson, "Evlilik Hikayesi"
Saoirse Ronan, "Küçük Kadınlar"
Charlize Theron, "Son Dakika Haberleri"
Ödül: Renee Zellweger "Judy"
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Yardımcı Erkek Oyuncu
Anthony Hopkins "Papa'nın Mirası"
Tom Hanks "Mahallede Güzel Bir Gün"
Al Pacino, İrlandalı
Joe Percy, İrlandalı
Ödül: Brad Pitt "Bir Zamanlar Hollywood'da"
En iyi yardımcı kadın oyuncu
Casey Bates, "Richard Jewell'in Ağı"
Florence Pugh, Küçük Kadınlar
Ödül: Laura Dunn "Evlilik Hikayesi"
Scarlett Johansson, "Jojo'nun Fantastik Dünyası"
Margot Robbie "Son Dakika Haberleri"
En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film dalında aday gösterildi
Ödül: "Parasite" Kore
The Eucharist, Polonya
"Honeyland" Kuzey Makedonya
Les Misérables Fransa
"Acı ve Zafer" İspanya
En İyi Özgün Senaryo Özgün Senaryo
"Kılıfın Dışındaki Bıçak" -Rian Johnson
"Evlilik Hikayesi" -Noah Baumbach
"1917" -Sam Mendes / Christie Wilson-Keynes
Bir Zamanlar Hollywood-Quentin Tarantino'da
Ödül: "Parazit" -Feng Junhao / Han Jinyuan
En İyi Uyarlama Senaryo
İrlandalı-Charles Brandt / Steven Zellian
Kazanan: "Genç Jojo'nun Kaprisli Dünyası" - Taiga Viditi / Christine Renance
"Joker" -Todd Phillips / Scott Silver temeli
"Küçük Kadınlar" -Greta Gerweger
"Papanın Ardıllığı" - Anthony McCarten
En İyi Animasyon Filmi
Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3
"Vücudumu kaybettim"
"Klaus: Noel'in Sırrı"
"Kayıp Bağlantı"
Ödül: "Oyuncak Hikayesi 4"
En İyi Belgesel Film
Ödül: "Amerikan Fabrikası" Amerikan Fabrikası - Steven Bognard / Julia Reichert
"Mağaradaki Hastane" Mağarası-Feralas Fayed
Demokrasinin Sınırı-Petra Costa
Sama için Waad Al-Khateab / Edward Watts
Honeyland-Tamara Kotevska / Ljubomir Stefanov
Belgesel Kısa Konu
"Yokluğunda" Yi Seung-Jun ve Gary Byung-Seok Kam
Kazanan: "Bir Savaş Alanında Kaykay Öğrenmeyi Öğrenmek (Kızsanız)" Carol Dysinger ve Elena Andreicheva
"Hayatta Kalmayı Bırakın" John Haptas ve Kristine Samuelson
"St. Louis Süpermen" Smriti Mundhra ve Sami Khan
"Walk Run Cha-Cha" Laura Nix ve Colette Sandstedt
En İyi Canlı Aksiyon Kısa Film Canlı Aksiyon Kısa Film
"Kardeşlik"
"Futbol kulübü"
Ödül: "Komşuların Penceresi" Marshall Curry
"Saria"
"Bir kızkardeş"
En İyi Animasyon Kısa Film
"Kızım" (Dcera) Daria Kashcheeva
Kazanan: "Fa Zhi Lian" Matthew A. Cherry ve Karen Rupert Toliver
"Küçük Kedi ve Bulldog" Rosana Sullivan ve Kathryn Hendrickson
"Unutulmaz" Bruno Collet ve Jean-François Le Corre
"Kardeş" Siqi Şarkısı
En İyi Orijinal Şarkı Orijinal Şarkı
Kendinizi Atmanıza İzin Veremem- "Oyuncak Hikayesi 4"
Ödül: (I'm Gonna) Love Me Again- "Rocket Man"
Seninle Duruyorum İmkansız
Bilinmeyene - "Karlar Ülkesi 2"
Ayağa kalk- "Harriet"
En İyi Orijinal Skor Orijinal Skor
Ödül: "Joker" -Hildur Gunadóttir
"Küçük Kadınlar" -Alexandre Desplat
"Evlilik Hikayesi" -Randy Newman Randy Newman
"1917" -Thomas Newman Thomas Newman
"Yıldız Savaşları 9" -John Williams
En İyi Ses Kurgu Ses Kurgusu
Ödül: "Hızlı Arabaların Kralı" -Donald Sylvester
"Joker" -Alan Robert Murray
"1917" -Oliver Tarney ve Rachael Tate
Bir Zamanlar Hollywood-Wylie Stateman'da
"Star Wars: Skywalker'ın Yükselişi" -Matthew Wood ve David Acord
En iyi ses efekti Ses Karıştırma
"Yıldız Keşfi"
"Hızlı Araba Kralı"
"palyaço"
Ödül: "1917" Mark Taylor / Stuart Wilson
"Bir Zamanlar Hollywood'da"
En İyi Sanat Yönetmenliği Yapım Tasarımı
The Irishman Yapım Tasarım: Bob Shaw Set Dekorasyonu: Regina Graves
"Genç Jojo'nun Kaprisli Dünyası" Yapım Tasarım: Ra Vincent Set Dekorasyonu: Nora Sopková
"1917" Prodüksiyon Tasarımı: Dennis Gassner Set Dekorasyonu: Lee Sandales
Kazanan: "Bir Zamanlar Hollywood'da" Yapım Tasarımı: Barbara Ling Set Dekorasyonu: Nancy Haigh
"Parasite" Yapım Tasarım: Lee Ha-joon Set Dekorasyonu: Cho Won-woo
En İyi Fotoğraf Sinematografisi
"İrlandalı" -Rodrigo Prieto
"Joker" -Lawrence Sher
"Deniz Feneri" -Jarin Blaschke
Ödül: "1917" -Roger Deakins Roger Deakins
"Bir Zamanlar Hollywood'da" -Robert Richardson Robert Richardson
En İyi Makyaj ve Saç Şekillendirme
Ödül: "Breaking News" Kazu Hiro / Anne Morgan / Vivian Baker
"Joker" Nicki Ledermann / Kay Georgiou
"Judy" Jeremy Woodhead
"1917" Naomi Donne Tristan Versluis Rebecca Cole
Zararlı 2 Paul Gooch Arjen Tuiten David White
Kostüm Tasarımı Kostüm Tasarımı
İrlandalı Sandy Powell ve Christopher Peterson
"Genç Jojo'nun Kaprisli Dünyası" Mayes C. Rubeo
"Joker" Mark Köprüleri
Ödül: "Küçük Kadınlar" Jacqueline Durran
"Bir Zamanlar Hollywood'da" Arianne Phillips
En İyi Kurgu Filmi Kurgusu
Kazanan: "Hızlı Arabaların Kralı" -Andrew Buckland / Michael McCask
"İrlandalı" - Selma Schummaker
"Genç Jojo'nun Fantastik Dünyası" -Tom Eagles
"Joker" -Jeff Gross
"Parazitler" -Yang Jin-mo
En iyi görsel efektler Görsel Efektler
"Yenilmezler 4: Oyun Sonu" Dan Derry / Matt Aitken / Russell Earl / Dan Sudick
"İrlandalı" Pablo Helman / Leandro Estebecorena / Stephane Grabli / Nelson Sepulveda
"Aslan Kral" Robert Legato Adam Valdez Andrew R. Jones Elliot Newman
Ödül: "1917" Guillaume Rocheron / Greg Butler / Dominic Doe
"Star Wars: Skywalker'ın Yükselişi" Roger Guyett / Neal Scanlan / Patrick Tubach / Dominic Doe
Kaynak: US News Express ( Tüm hakları saklıdır Yeniden basılması kesinlikle yasaktır.