Bir gecede kansere kadar barındırılmış olabilir mi? Yiyebilir misin? 30 yemek kullanıyoruz, cevap ver

Yıl boyunca her zaman geldiğimde, birçok küçük ortak bir şeye tükürecek: çok sayıda artıkım var ve yorgunum! Anahtar, birçok nitrit olduğu, kansere neden olduğu ve sağlıksız olmasıdır!

Son haberler bize artıkları yemenin gerçekten riskli olduğunu söylüyor.

Modern Express Haberler Haberleri, 1 Mart, Changzhou'nun 60 yaşındaki erkekleri aniden bayıldı, 40 dakikayı kurtardı, hala ölümü açıkladı. Anlaşılan budur ki Ölen kişi, son günlerde yeni yılın kalıntılarını yiyorlar. Bir ishalden sonra, birkaç günden fazla ishaldim. Hastaneyi görmeyi düşündü, ama tedaviye giden yolda bayıldı.

Dördüncü hastanede doktora katılan Wang Xiaofang, Changzhou, bunun artıkların neden olduğu akut enterit olabileceğini söyledi, ciddi ishal iç elektrolit bozukluğu yapar, Kıdemli asit zehirlenmesi ve hiperkalemi, tehlike ömrü .

Bu haberi sevdiklerinize aktarırsanız, kesinlikle bir konu haline geleceksiniz. Eski kişi şöyle diyecek: "Gecelik yemekleri yiyebilir misin? Onlarca yıl yatılı okula gidiyoruz, bir hafta eve gidersek, bir hafta yemek için ana yemek, hangisi kanser yiyor. "

"Gece yemekleri", "artıklar" yiyebilir misin? Görünüşe göre iyi bir deney yapmamız gerekiyor.

İlk olarak, kansere neden olamaz, bir deney size söyler

Kanser gürültüsünün Gece Yemeği tarafından yapılıp yapılmayacağını bulmak için Ningbo City Kanser Mahkemesi, gece yemeklerinde nitrit içeriğini ve bakterilerini tespit etmek için bilimsel bir deney yapmıştır.

Araştırmacılar, pazarda, et, yumurta, sebzeler vb. Dahil olmak üzere 32 hammadde seçmişlerdir.

Deneysel haritalar Ningbo City Restaurant Hastanesi'ndendir.

Araştırmacılar, gece boyunca farklı yerleşim zamanlarını ve yerleştirme ortamlarını simüle etti ve yerleştirme süresi 0 saat, 6 saat, 12 saat, 24 saat ve yerleştirilmiş ortam normal sıcaklık ve buzdolabında yerleştirildi.

Yerleşim süresi ulaşıldığında, deneyci gecede yemekler üretir. Nitrit içeriği ile Toplam koloni sayısı Dene.

Muayene yöntemi "GB5009.33-2016 Gıda Güvenliği Ulusal Standart Gıda Tuzu] 'e dayanmaktadır." GB4789.2-2016 Toplam Gıda Güvenliği Ulusal Standart Gıda Mikrobiyolojisi Testleri Sayısı ".

Test sonuçları bir tabloya toplanır, karşılaştırma:

1 Nitrit içeriğinin karşılaştırılması

>

2 Buzdolabında Kolonilerin karşılaştırılması

3 Oda sıcaklığı Kolonilerin karşılaştırılması

Test sonuçlarını analiz edin, bazı sonuçlar alabiliriz, Aşağıdaki küçük dokuz size "plan" verecek :

  • Farklı yerleşim zamanında ve yerleştirme ortamlarında, gece yemekleri tarafından üretilen nitrit içeriği farklıdır. 24 saat boyunca 4 ° C'de, nitritin hizalanması 1 mg / kg'dan azdır, İnsan sağlığı için risk yoktur .
  • 25 ° C'de 12 saat boyunca gecelik yemekleri yerleştirin; Yaprak Gecede sebzedeki nitritin içeriği, 20mg / kg'dan daha fazlası, önemli ölçüde arttırılır, Gıda Güvenliği Riskleri Bununla birlikte, etteki nitritin içeriği değişmez.
  • Toplam koloni sayısından, bir gecede salata Bakterilere pişmiş başka yemekten daha fazla eğilimli. Sıcaklık korunduğunda, bir indeks türünde mikrop sayısı büyüdü!

Genel olarak, gece yemeğinin güvenliğinin güvenliği, yemeklerin türü, depolama koşulları ve depolama süresi ile yakından ilgilidir!

İkincisi, lütfen öde!

Deneysel sonuçlardan, gecelik yemeklerin yenilemeyeceğini bilebiliriz, ancak yemeden önce, ilk önce bu 3 puanı kontrol etmelisiniz. İlk olarak, Obey Gece Yemeği türünü görebilirsiniz; İkincisi, depolama koşullarına bakmaktır. Gece yemeği, genellikle sıcak veya düşük sıcaklık; gece boyunca sebzelerin hayatta kalma süresi. Zaman korunursa, zaman çok uzundur, Nitrit içeriği ve bakteriler büyük ölçüde artmıştır, tekrar yenilmemelidir. .

Ani ölümün hikayesi, göz önüne alındığında, bakteriyel entrititlere yol açan, trajedi olmuştur.

Son olarak, araştırmacılar bazı önerilerde bulundular:

1. Bir gecede sebzelerde kaydet, depolama, hizalama ve bakteriler normal sıcaklık koşullarında daha az depolanır, Bu yüzden buzdolabına koy ;

2. Kapaklı yemekler, düşük sıcaklık depolama alanı veya normal sıcaklık depolaması olup olmadığı, yerleştirme süresi çok uzunsa, çok uzunsa, çok fazla mikroorganizmayı üretmek daha kolaydır. Serin yemekler şimdi öneriyor ;

3. Yaprak Gecedeki yemeklerden sonra, nitrit hızı, 12 saatten fazla zaman sıcaklığından sonra büyük ölçüde hızlanacaktır. Bu yüzden bir gecede saklanmaması mümkün olduğunca ;

4. Gecelik yemekler ayrı olarak kaydedilmelidir, Birlikte karışma Haç enfeksiyonundan kaçınmak için, buzdolabı düşük olduğunda, depolanır. Bir plastik sargı tabakasını kaplamak ;

5. Gecelik sebzeler yemekten önce, 100 ° C'ye ısıtmak için, 3 dakikadan fazla kaynar Mikroorganizmaların öldürülmesi;

6. Daha az bir gecede yemek yiyin, nitrit alımını azaltın, gıda güvenliği riskini en aza indirin.

Farklı gecede yemekler tarafından üretilen nitrit içeriği farklıdır, bu nedenle farklı işlem yollarımız var.

Örneğin, yeşil yapraklar, soya ürünleri, deniz ürünleri, soğuk yemekler vb. Bitilmelidir, saklamalı; kök sebzeler, mantarlar vb. Düşük sıcaklıkta 1-2 gün boyunca saklanabilir, tadı etkilemez ; Et doğru şekilde korunabilir, ancak buzdolabilmesi gerekir ve donma süresi çok uzun olmamalıdır.

Üçüncüsü, nitrit bir gıda katkı maddesidir.

Aslında, nitrit gıda, özellikle gıda, sebzeler, et, vb., Belirli nitrit içeren yiyeceklerde yaygın olarak bulunur.

Ek olarak, Nitrit, gıda işlemlerinde koruyucu bir ajan ve koruyucu olarak yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte, ülkenin sıkı düzenlemeleri vardır ve azami kalan et ürünleri 30 mg / kg-70 mg / kg'dır, insanlar belirtilen yiyecekleri karşıladığında, insanların sahip olduğunda güvenlik riski yoktur. Bununla birlikte, ürün alım, nitrit ve bazı protein bozuklukları, kanserojen etkiler olarak işlev gören nitrozamin bileşiklerini sentezlerdir.

Sağlığınıza dikkat etmek daha iyidir, bu da sağlığınıza dikkat etmek daha iyidir, aynı zamanda mikrobiyolojik kirliliğe dikkat edin.

Bazı insanlar çok fazla yemek yapmak için kullanılır ve buzdolabını yiyemezler. Kaybetmemek için, kalanlar bitmiştir. Aslında, bu sağlık için iyi değil ve yemek her zaman taze, ne kadar yemek, en mantıklı yaklaşımdır.

# # # 39 Sağlıklı Süper Grup #

Referans:

Gecelik yemekleri yiyebilir miyim? 450 Deneysel veri size yetkili bir gerçek verir. Ningbo Piyasa Denetimi .2019-07-20

Artık artıklar ile nasıl başa çıkılır? Bu püf noktaları "Knock" pratik öğrenin! Günlük Shenzhen özel bölge. 2021-02-17

Üretim, yazar tarafından yetkilendirilme yetkisi olmadan yasaktır.

|
To Top