Pekin'in alt merkezindeki iki büyük trafik projesi rekabet ediyor

"Yüksek kaliteli Geliştirme Araştırma Bankası" Pekin tema röportajı etkinliği, bir röportaj için 11 Temmuz'da East Six Ring Road'daki Pekin Kentsel Orta Merkezi Kapsamlı Ulaşım Merkezi'ne ve projeye geldi. Pekin Commercial Daily'den bir muhabir röportajda 5 Temmuz 2023 itibariyle, alt -merkez istasyonu HUB projesinin tüm projelerin%85'ini tamamladığını ve inşaat inşaatının%65'ini tamamladığını;%; aralarında köprü projesi arasında köprü projesi %75'i tamamladı ve yol tabanı bölümü%75'tir. Her iki büyük proje de verimli inşaat altındadır.

Merkez Yardımcısı istasyonunun 2025'te konması bekleniyor

Pekin Kentsel Orta Merkezi Kapsamlı Ulaşım Hub Projesi (bundan sonra "Alt-Orta Merkez İstasyonu Merkez Projesi" olarak anılacaktır) Pekin-Tianjin-Hebei koordineli kalkınma ulusal stratejisini tanıtan, Pekin Şehri'nin genel planlamasını uygulayan bir dönüm noktası projesidir. (2016-2035) ve ilgisiz Pekin sermaye dışı işlevi. Essence

Alt merkez istasyonu merkezinin entegrasyonunun uygulama kapsamının yaklaşık 61 hektar olduğu, yeraltı binalarının ölçeğinin yaklaşık 1,28 milyon metrekar olduğu ve yerdeki planlanan bina ölçeğinin yaklaşık 1,39 milyon metrekar olduğu anlaşılmaktadır. Alt merkez istasyonu HUB projesi, "entegre planlama, entegre tasarım, entegre inşaat ve entegre operasyon" ilkelerine uygun olarak tanıtılır ve uygulanır. 30 Kasım 2019'da başladı. Yapıda tamamlanması bekleniyor. Aralık 2024'ün sonu ve 2025'te kullanıma girdi. Tamamlandıktan sonra Asya'nın en büyük yeraltı kapsamlı ulaşım merkezi olacak.

Şu anda, Alt Merkez İstasyonu Hub Projesi kapsamlı ve verimli ve kaliteli bir inşaat içindedir. 25 Haziran 2023'te, projenin Proje Ana İstasyonu'nun çekirdeği, yapı kapaklarını ilk tamamlayan ve transfer etmeye başladı. Ekipman kurulumu, ikincil yapı, dekorasyon mühendisliği ve "Jingfan" evine. İnşaat ve inşaat; plana göre inşaat ve inşaatın inşaat aşamasına tamamen girmek için diğer alanlar. 5 Temmuz 2023 itibariyle, Alt Merkez İstasyonu Merkez Projesi, toprak işlerinin%85'ini tamamladı ve yapı inşaatının%65'ini tamamladı; 7 Temmuz 2023 itibariyle sabit asset yatırımında toplam 13.88 milyar yuan tamamlandı. (Jian'an yatırımı dahil yaklaşık yaklaşık yaklaşık 12.44 milyar yuan), projenin projeye yeniden yatırım için yeniden yatırımının%43,62'sini oluşturuyor.

Pekin Commercial Daily'den bir muhabir, proje sitesinde Pekin Urban Sub -center istasyonu kapsamlı Hub Mühendislik karargahına bir kum masası yerleştirildiğini gördü ve bu da "yeraltı yeraltı yeraltı şehrinin ve alt füzyonun genel modelini sunan -Center istasyonu. Pekin Kentsel Orta Merkez Yardımcısı Kapsamlı Hub İnşaat Yönetimi A.Ş., Ltd. Genel Müdür Yardımcısı Zhang Dengke, Pekin Business Daily muhabirinden bir soruda kum masası için her binanın işlevinin bir soruda, aslında otelleri içeren otelleri içeren ve oteller içeren oteller içeren ve otel içeren ve otel içeren oteller içeren ve otel içeren ve otel içeren oteller içeren oteller içeren ve otel içeren oteller içeren ve oteller içeren otelleri içeren ve oteller içeren ve otel içeren oteller içeren ve Oteller içeren ve otel içeren oteller içeren ve otel içeren oteller içeren ve otel ve otel içeren oteller içeren oteller içeren oteller. Finansal, ticari, daire ve diğer fonksiyonel segmentler. "En yüksek ofis binası, 260 metre planlama yüksekliğine sahip ofis binasıdır." Dedi Zhang Dengke, "Gelecekte de kesinlikle kum masasına uygun olarak inşa edileceğiz, çünkü 260 metre yüksekliğinde bina daha kalın ve daha uzun olun. Yerdeki konsantre iş, zeminde sadece 5 veya 6 kattır ve yeraltı yığınının temeli çok güçlü değildir. Şimdi yeraltı tabanının bodrum katı yük düzenine göre tamamlandı yerde. "

Zhang Dengke'ye göre, zeminin gelecekteki yapısı bir kum masası gibidir. "Cephe değişebilir, ancak binanın yeri, yüksekliği ve yağ ve ince" temelde değişmedi. " Buna ek olarak, Merkez Merkezi İstasyonu'nun kapsamlı ulaşım merkezinden sorumlu ilgili kişi, Pekin Ticari Günlük Muhabir'e ofis binasının "çukurunun" "temelde bittiğini" söyledi ve "şu anki altyapıdaki çukurları ve takipçileri kazma aynı anda gerçekleştirildi. "

Doğu Altıncı Yüzük Yolu'nun "sütür" kentsel alanı

Alt -Merkez İstasyonu Hub Projesi'ne ek olarak, Pekin'in Alt -Merkezi -Beijing Doğu Altıncı Yüzük Yolu Yeniden Yapılandırma Projesinde dikkat çekmeye değer başka bir önemli proje var.

Pekin Doğu Altıncı Yüzük Yolu Yeniden Yapılandırma Projesi'nin "kentsel işlevleri dikiş, kentsel alanları etkili bir şekilde dokuma ve kentsel sorunların karayolu bölünmesini çözme" inovasyon ve geliştirme ekseni "ikonik bir projesi olduğu anlaşılmaktadır. Projenin güneyinden, Pekin -Kazakistan yüksek hız kavşağı, kuzeyden Yiyuan North Street'e, rota yaklaşık 16 kilometre uzunluğundadır. Aralarında, kalkan bölümü yaklaşık 7.4 kilometre uzunluğundadır ve kalkan tünelinin çapıdır şerit üç kata ayrılmıştır. Üst katman bir tütün geçişi, orta tabaka sürüş kanalıdır ve alt katman bir tahliye kurtarma kanalıdır. En derin kısım 75 metre yeraltında ve Pekin'deki en büyük yeraltı tünelidir.

"Tünelin tamamı 'uzun, büyük ve derin' üç özelliğine sahiptir, yani kalkanın en uzun tüneli 4.770 metredir, bu da ülkedeki büyük kalkanların en uzun sürekli kazısına sahip en uzun tünellerden biridir; Yurtiçi Kentsel Karayolu Kalkanı Tünelleri alanı, hala en büyük; tünelin en derin gömme derinliği yaklaşık 75 metre ve en yüksek su kafası 65 metredir. Aynı zamanda risk kaynaklarının risk kaynağını geçer Pekin -Kazakh Demiryolu, Metro Hattı 6, Tongsan Demiryolu ve Diğer Riskler gibi. 99. "Çin Bankası'nın Doğu Altıncı Yüzük Yolu Projesi'nden sorumlu Jianguang'a göre, hassas ve hassas ve Büyük boy çap, ultra uzun mesafe, ultra -derin gömme ve derinlik, kalkan makinesinin güvenilirliği ve mühendislik uyarlanabilirliği gibi karmaşık ortamlar çok yüksektir.

Zorluklar arasında "altyapı büyüsü" "vurgu" yaptı. Başlangıç grubu ve CCCC Tüneli Mühendislik Bürosu, CCCC Tianhe ve projenin mühendislik ortamının ve inşaat özelliklerinin büyük ülkenin ağır silahına -büyük çaplı kalkan makinesi "kanalı" na uyarlandığı anlaşılmaktadır. Kazı çapı 16.07 metredir, tüm makinenin toplam uzunluğu yaklaşık 145 metredir ve toplam ağırlık yaklaşık 4500 tondur. Normal basınç bıçak plakaları, benzersiz büyük alaşım bıçakları ve zhongjiaotian ve benzersiz büyük alaşımlar ve aletlerin alet katmanlama teknikleri kullanılarak, aletin servis ömrünü etkili bir şekilde artırmak için seçilir; takım aşınma miktarını izleyin.

Ağustos 2021'in resmi başlangıcından bu yana, "kanal" kalkan makinesi ilerlemek, seviyeyi geçmek ve başlangıç, geçiş istasyonları, alıcı ve geçiş gibi 7,4 kilometrelik tünel kazma görevlerini güvenli ve sorunsuz bir şekilde tamamlamak için yüksek bir yoldadır. 23 ay süren riskler. Günlük yönlendirme cetveli günde 14-16 metre ve maksimum gün 24 metredir. Yerli lider "başlangıç riski, tünellerin sıfır sızıntısı, sıfır sızıntı tünelleri, öğütülmüş Mikro-Hastalıklar ve Güvenlik Sıfır Kazaları. "

Buna ek olarak, CCCC Tünel Bürosu'nun Doğu Altıncı Yüzük Projesi'nden sorumlu teknik kişi Lu Jirui, Pekin Business Daily'den bir muhabire, bu projenin ilk olarak büyük çapta çift sıvı harç teknolojisinin eşzamanlı olarak uygulamasını kullandığını söyledi. Tünelin istikrarı ve su geçirmez kalitesini büyük ölçüde iyileştirmek için kalkan tüneli. Endüstride bir boşluk doldurun. Ve bu temelde, proje, çift sıvı kağıt hamuru uzun mesafe taşımacılığının "hasar, verimsiz, yüksek tüketimi" sorununu etkili bir şekilde çözmek için bir dizi "hamur-storage-slurry-crouting" entegre entegrasyon sistemi öncülük etti ve uyguladı. Yerdeki karıştırma istasyonlarının çevre korumasının yüksek standartları, enerji tasarrufu ve çevre koruma kavramını gerçekleştirin ve şehirlerin "çift karbon" hedefini güncellemelerine yardımcı olur. Bugün, "kanal" kalkan makinesinin itilmesiyle, üstün çaplı kalkan senkronizasyon ikili -sıvı harç teknolojisi önemli bir avantaja sahiptir. Tünelin yüzer kontrolü yavaş yavaş 10 mm'den 30 mm'den tutulur ve oluşumun yer değiştirmesi Tünel 15 mm içinde 15 milimetre içinde sabittir. 325.000 metrekarelik boruların astarı, "sızıntı değil" için her zaman birinci düzey su geçirmez bir standart korumuştur.

Şu anda, projenin genel görüntü ilerlemesinin yaklaşık%72 tamamlandığı, köprü projesinin%75 tamamlandığı, yol yatağı bölümünün%75, yol inşaatının%10 olduğu ve kalkan batı olduğu anlaşılıyor Çizgi elde edilir. Çizginin kümülatif kazısı 7.2 kilometre (%98) idi.

Pekin Business Daily muhabiri Jin Chaoli Ran Lili

Zhangyuan Sanat Müzesi'ne girerken Lao Xinzhuang'ı okumak istiyorum
önceki
Yaz markası Iqiyi Test Su Çevrimdışı Tema Parkı
Sonraki
İkinci ticarileştirme işlemleri seti C919 ticarileştirme işlemleri ile hızlandırıldı
Sonbahar Tahılları Yıllık Çıktının yaklaşık% 75'inde nasıl tutulur
Vurgulamak için bir hisse haftası: "Tıbbi Güzellik Maskesinin İlk Payı" burada
Hangzhou şirketimin yeni yönetim ekibinin resmen daha uyumlu gücü ve gençleşmesini seviyorum
Tur rehberleri uyuşturucu satmaya vaaz? Resmi bildirim
Senaristin kolektif grevi "Hollywood Doomsday" mı?
İkinci C919 burada! Yerli büyük uçakların iş operasyonları hızlanıyor
Enerji üretiminin en yüksek kaydını yenileyin ve güç yükünü yüksek sıcaklıkta test etmeye devam edin
105 milyon £! Arsenal'in ağır resmi duyurusu! Gunman ekibinin yeni hedef kralı doğdu ve arka belin arkası ilk değer
Kızarmış pot! İpoteği önceden geri ödemeye gerek yok mu?
Bir hisse geri döner dönmez 18 milyar büyük eylem vardı!
Fon oranı reformu, derinlemesine yorumlama!
To Top