Altın ticareti hatırlatıcısı: Altın 1680 işaretine yaklaşıyor! Tarım dışı + Federal Rezerv'in yoğun sesleri var, gün içinde önemli noktalar sıkıntısı yok veya büyük pazarı hoş karşılayın

6 Mart Cuma günü, spot altın bir haftadan fazla bir süredir yüksek seviyesini 1.676,65 ABD dolarına yükseltmeye devam ederken, ABD tahvillerinin getirileri tarihsel düşüşleri fırçalamaya ve halk sağlığı endişelerini artırmaya devam etti. Spot altın şu anda% 0,08 düşüşle 1670,93 ABD doları olarak bildiriliyor.

Perşembe günü halk sağlığı endişeleri nedeniyle üç büyük ABD hisse senedi endeksi% 3'ten fazla düştü, ABD Hazine getirileri düşmeye devam etti. Piyasanın Fed'in Mart ayında faiz oranlarını düşürme kararı konusundaki iddiası% 100'e yükseldi ve ABD doları endeksi iki ayın en düşük seviyesini vurdu. . Bundan etkilenen altın yaklaşık 40 dolara yükseldi.

Analistler, piyasanın küresel ekonominin toparlanmasının daha uzun süreceği ve bunun da kısa sürede altına fon girişini teşvik etmeye devam edeceği konusunda fikir birliğine vardığına inanıyor. Dünya Altın Konseyi verileri, Şubat ayında altın ETF sahiplerinin toplam değerinin rekor seviyeye ulaştığını ve daha da artmasının beklendiğini gösteriyor.

Gün içinde tarım dışı verilere dikkat edin, iş piyasası ABD ekonomisi için önemli bir destek, verilerin beklentilerin altında kalması Fed'in faiz indirimi beklentilerini güçlendirecek. Aynı zamanda Fed gün içinde yoğun bir şekilde konuşacak, piyasa da konuşmasından ipuçları arayacak.

Borsada artan oynaklık, halk sağlığı olayları borsa satışlarını şiddetlendirebilir

ABD borsası Perşembe günü üç büyük borsa endeksinin% 3'ten fazla düşüş göstermesiyle düştü. Bankalar ve seyahatle ilgili şirketler vuruldu. Demokrat Partinin geçtiğimiz gün yapılan ilk seçim sonuçlarının borsayı canlandırmasının ardından, halk sağlığı olayları ve bunların ekonomik etkileri ile ilgili endişeler bir kez daha örtüldü. Yatırımcıların kafasında. S&P 500 Endeksi% 3'ten fazla düştü ve Çarşamba günkü kazançlarının çoğunu sildi. Bu, Standard & Poorun 2011de ABD notunu düşürmesinden bu yana S&P 500 Endeksi için en çalkantılı hafta oldu.

Dow Jones Sanayi Ortalaması 969,58 puan veya% 3,58 düşüşle 26121,28 puandan kapandı. S&P 500 endeksi 106,18 puan% 3,39 düşüşle 3023,94 puandan kapandı. Nasdaq endeksi 279,49 puan veya% 3,1 düşüşle 8738,60 puandan kapandı.

Avrupa borsaları, önceki üç günlük düşüşünü sonlandırırken, halk sağlığı olaylarının neden olduğu ekonomik kayıpların ölçeğine ilişkin endişeler, parasal canlandırma önlemlerinin ekonomiyi desteklediği yönündeki iyimserliğini gölgeledi. Avrupa borsa endeksleri% 1,4 düşüşle kapattı. Diğer birçok şirket, ilgili olaylar nedeniyle kar uyarıları yayınladı. İngiliz FTSE endeksi% 1,62, Alman DAX endeksi% 1,51 ve Fransız CAC-40 endeksi% 1,9 düştü.

Marketfield Asset Management LLC'nin CEO'su Michael Shaoul, bunun kesinlikle çalkantılı olduğunu söyledi. İşler bu noktaya geldiğinde, çözülmesi genellikle birkaç hafta sürer. Şu anda bildiğimiz şey, bundan sonra ne olacağını gerçekten anlamadığımızdır. Yörünge veya fiili ekonomik sonuçlar hakkında faydalı bilgiler elde edebilmemiz yaklaşık 4 hafta, 6 hafta ve 8 hafta sürer.

Piyasa duyarlılığını takip eden panik endeksi de son zamanlarda dalgalı bir durumda ... Endeks Perşembe günü% 25 artarak 3 günün en yüksek seviyesini belirledi.

ABD tahvil getirileri tarihsel düşükleri tazelemeye devam ediyor ve Fed'in faiz indiriminin Mart ayında% 100 kalması bekleniyor

Tahvil piyasasında, ABD Hazine tahvilleri uzun vadeli kazançların öncülüğünde yeniden yükseldi ve getiriler yaklaşık 15 baz puan düştü. Gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi, bu hafta başında belirlenen% 0,906'lık tarihi düşük seviyenin altında olan% 0,883'e ulaştı.

Bundan etkilenen ABD doları, sekiz haftanın en düşük seviyesine geriledi.Tüccarlar, ekonomiyi kamu krizinden korumak için bu hafta 50 baz puanlık acil bir indirimin ardından Fed'in faiz oranlarını düşürmesini bekliyor.

Chicago Ticaret Borsası'nın (CME) FedWatch aracına göre, piyasa bu ay Federal Rezerv tarafından 25 baz puanlık bir indirim olasılığının% 100 olduğuna inanıyor ve vadeli vadeli işlem yatırımcıları 50 baz puanlık bir indirim olasılığının% 67 olduğuna inanıyor.

CME verileri, faiz oranlarının Aralık ayı itibarıyla% 0-0.25'e ulaşma olasılığının% 31 olduğunu göstermektedir.

New York'taki MUFG Securities'de bir faiz oranı stratejisti olan John Herrmann, ABD ekonomisindeki bozulmanın büyümeyi engelleyen demografik değişikliklerden kaynaklandığına, istihdam durumunun kötüleştiğine ve enflasyonun hala Fed'in% 2 hedef seviyesinin altında olduğuna inanıyor. Fed'in önümüzdeki iki toplantıda faiz oranlarını 50 baz puan daha indirerek% 0,50 -% 0,75 aralığına çekmesini ve ardından faiz indiriminin etkisini değerlendirmek için bir ara vermesini bekliyor. Bununla birlikte, ekonomik büyümenin 2021'de daha da yavaşlaması bekleniyor ve Fed ekonomik durgunlukla mücadele etmek için faiz oranlarını sıfıra indirmeye devam edebilir.

Bundan etkilenen altın fiyatı, bir haftadan uzun bir süredir en yüksek noktasına yükseldi ve Cuma günü 1.676,65 dolara yükseldi.

Piyasa, küresel ekonominin iyileşme döngüsünü uzatması gerekebileceği konusunda bir fikir birliğine varmıştır.

Halk sağlığı olaylarına ilişkin endişeler, uluslararası kuruluşların ekonomik büyüme beklentilerini düşürmeye devam etmelerine neden olmuştur.

Perşembe günü, Uluslararası Finans Birliği (IIF) ABD ekonomik büyüme tahminini düşürdü ve küresel ekonomik büyümenin küresel mali krizden bu yana en düşük seviyesine ulaşabileceği konusunda uyardı. Tedarik zincirini ve hizmet sektörünü bozan belirsizlikler nedeniyle, bu yıl dünya ekonomik büyüme oranı zor olabilir Büyük ölçüde% 1'den fazla

Aynı zamanda S&P, halk sağlığı olaylarının 2020'de küresel GSYİH büyüme oranını 50 baz puan azaltacağını öngörüyor.

Cevaben Citigroup, küresel ekonominin V şeklindeki iyileşme teorisinin giderek güvenilmez hale geldiğini belirtti.

Citigroup küresel pazar stratejistleri Luis Costa, Dumitru Vicol ve Sara Felizardo araştırma raporunda, yatırımcıların küresel ekonominin daha uzun vadeli bir toparlanmaya ihtiyacı olduğu fikrini kabul etmeleri nedeniyle V şeklindeki iyileşme teorisinin büyük ölçüde zorlandığını yazdı.

Ajans, Fed'in hisse senetlerinin zararlarını azaltmasına yardımcı olmak için faiz oranlarını düşürmesine rağmen, küresel gevşemenin gelişmekte olan piyasaları sınırlandırdığını, bu ortamda ABD hisse senetleri, yükselen piyasa kredileri ve gelişmekte olan piyasa dövizleri arasındaki geri bildirim döngüsünün düşüş eğiliminde olduğunu söyledi; Her yatırımcı için 2019 yılı sonunda varılan uzlaşmanın 2020 yılında gelişmekte olan piyasalar ile gelişmiş piyasaların büyüme sağlayacağı konusunda fikir birliğine varılmayacağı açıktır.

Gün içindeki tarım dışı verilere dikkat edin, iş piyasası ABD ekonomisinin birkaç desteklerinden biri

Perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk işsizlik başvurularının sayısının geçen hafta 3.000 düştüğüne dair duyuru, halk sağlığı olayına rağmen iş piyasasının güçlü kaldığını gösteriyor. Diğer veriler de güçlü işgücü piyasasını vurgulamaktadır. ABD'li işverenler tarafından Şubat ayında planlanan işten çıkarma sayısı önemli ölçüde düştü. ABD ekonomisinin yavaşlaması beklenmekle birlikte, işgücü piyasasının dinamizmi devam ederse, ABD tarihindeki en uzun ekonomik genişlemeyi yolda tutabilir. Şu anda, bu genişleme döngüsü 11. yılına girmiştir.

Gün içindeki tarım dışı verilere dikkat edin.

Tarım dışı veriler için mevcut piyasa tahmini, Şubat ayında 175.000 yeni iş beklendiği ve işsizlik oranının% 3.6'da kaldığı, ancak yıllık maaş oranının% 3'e düşebileceği yönünde.

Analistler, tarım dışı verilerin beklenenden önemli ölçüde daha iyi olması durumunda piyasaya biraz rahatlık getirebileceğine ve ABD doları ile ABD hisse senetlerinde toparlanmaya yol açabileceğine inanıyor. Ancak altının tepkisi görece düz olabilir, çünkü küresel ekonominin etkin bir toparlanma elde etmesi daha uzun süreceği için piyasa fiyatlandırma yapıyor.Aynı zamanda, Fed'in faiz indiriminin yüksek kalması beklendiğinden, bu, altının yeterli direncini sürdürmesi için yeterli.

Bununla birlikte, tarım dışı veriler iyi değilse, piyasa ABD iş piyasasının ilgili olaylardan etkilendiğine inanacaktır ve bu da altını 7 yıldan daha uzun bir süredir yüksek seviyeye yakın test etmeye itebilir.

Dünya Altın Konseyi: Şubat ayında altın ETF holdinglerinin toplam değeri rekor seviyeye ulaştı ve gelecekte büyüme için hala yer var

Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından Perşembe günü yayınlanan en son veriler, altın ETF altın piyasasında Şubat ayında tutulan toplam altın değerinin rekor seviyeye ulaştığını gösterdi. Güvenli liman varlığı olarak altına dönün.

Derneğin son verileri, altın ETF'lerin ve benzeri ürünlerin geçen ay varlıklarını 84,5 ton artırdığını ve fon girişinin 4,9 milyar ABD doları olduğunu gösterdi.

WGC'ye göre, Kuzey Amerika'daki altın ETF'ler 42 ton büyümüştür ve 2,3 milyar ABD doları değerindedir. Aynı zamanda, Avrupa altın ETF'si 2 milyar ABD doları değerinde 33 ton giriş yaptı. Asya ayrıca 425 milyon ABD $ değerinde 8.7 ton ekledi.

WGC, borsanın finansal krizden bu yana en kötü aylık performansını sergilediği için altının rol oynadığını söyledi. Altının bu yılki performansı, en önemli varlık sınıflarını geride bıraktı ve şu anda pozitif bölgedeki tek varlık.

Dernek ayrıca, küresel altın ETF'lerinin rekor seviyelere ve değerlemelere ulaştığında, altın fiyatlarının 2011'deki tarihi yüksek seviyelerinin çok altında olduğunu belirtti. Bu, iki ilginç eğilimi vurguluyor: Birincisi, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki bölgelerdeki altın ETF'lerinin sürekli büyümesi ve ikincisi, ABD'li yatırımcıların 2012'de yaptıkları gibi altın tahsisatlarını artırmamış olmaları.

Analistler ileriye dönük olarak, 2020'de altın talebinin daha da artmasını beklediklerini söylediler. Aynı zamanda, ABD 10 yıllık ve 30 yıllık tahvil getirileri rekor düşük seviyelere ulaşmaya devam ederken, altın tutmanın fırsat maliyetini artırırken, ABD yatırımcıları altını riskten korunma portföyü olarak daha da tahsis edecekler.

Anglo-Avrupa müzakereleri hala zor

Pazar ağır haberlerle dolu olsa da, bu durum piyasanın İngiltere ile Avrupa arasındaki müzakerelerin ilerlemesini geçici olarak görmezden gelmesine neden oluyor.

Ancak analistler, pazarın halk sağlığı olaylarının etkisini ikinci çeyrekten önce tamamen sindireceğine, Brexit'in yılın ikinci yarısındaki ilerlemesinin hala pazar için en büyük risklerden biri olduğuna inanıyor.

5 Mart'ta, Anglo-Avrupa ticaret müzakerelerinin ilk turu Brüksel'de sona erdi. Avrupa Birliği'nin baş müzakerecisi Barnier, basın toplantısında, iki tarafın müzakerelerin ilk turunda bazı fikir birliğine vardıklarını, ancak bazıları hala çok ciddi olan dört alanda farklılıklar olduğunu söyledi. Dört alan şunlardı: 1. Balıkçılık sorunları; 2. 1. Anlaşmanın niteliği; 3. Ceza adaleti politikası konusu; 4. Düz bir oyun alanı sorunu. Aynı zamanda, Avrupa Birliği, İngiliz hükümetinin İngiliz bankalarının tek pazara erişimi konusunda erken bir anlaşmaya varma talebini reddetti.

Avrupa Birliği, Birleşik Krallık'ın ticaret müzakerelerinde AB'nin konumunu çeşitli kırma yöntemleriyle zayıflatmaya çalıştığını ve üye devletleri Londra ile "paralel müzakereler" yürütmemeye çağırdığını belirtti. Bir AB belgesi, üye devletlerin yalnızca İngiltere ile müzakere etmeleri halinde AB'nin müzakere pozisyonunu zayıflatabileceğini göstermektedir.

Warren seçimden çekildi, Sanders ve Biden final yarışmasına katıldı, 10 Mart'taki yeni oylama turuna dikkat edin

Perşembe günü, Demokrat aday Elizabeth Warren cumhurbaşkanlığı seçiminden çekildiğini açıkladı ve radikal Demokrat aday Sanders'ı veya merkezci adayı ve kısa süre önce yeniden ortaya çıkan lider Biden'i destekleyeceğini söylemedi.

Bu haftanın başlarında, Biden'in Süper Salı'daki beklenmedik şekilde güçlü performansının ardından, Biden ve Sanders birbirlerine saldırılarını artırdılar. Bu eğilim Perşembe günü de devam etti.

İki aday arasındaki ileri geri çekişme, şiddetli bir mücadelenin müjdesini verdi. Mississippi'den Washington eyaletine kadar altı eyalet 10 Mart'ta oylayacak.

Sanders, Salı günkü başarısızlığını "kuruluş" ve kurumsal çıkar gruplarına bağlarken, Biden suçlamayı "saçma" olarak nitelendirdi.

Anketler, Biden'ın özellikle banliyölerde daha fazla siyah seçmen ve kadın desteğine sahip olduğunu gösteriyor. Bu iki grup Demokrat seçmenlerin büyük bir bölümünü oluşturuyor ve Demokrat Parti'nin 2018 Kongre ara seçimlerinde büyük zaferler kazanmasında önemli itici güçler olarak görülüyor.

Biden, Sanders'ın daha fazla kampanya fonu topladığına da dikkat çekti. Ocak sonunda, Sanders 134 milyon dolar ve Biden 70 milyon dolar topladı.

Görünüm

09:45 Fed Williams bir konuşma yaptı

15:45 Fransız Ocak ticaret hesabı

21:30 ABD Ocak ticaret hesabı, Şubat ayındaki ABD işsizlik oranı, Kanada Ocak ticaret hesabı, Şubat ayındaki Kanada işsizlik oranı

21:30 Şubat mevsimsel ayarlamasından sonra ABD tarım dışı istihdam nüfusu

22:20 Fed Evans ve Meester toplantıya katıldı

23:00 Ocak ayındaki ABD toptan envanterinin aylık oranı ve Şubat ayında Kanada'nın mevsimsellikten arındırılmış PMI'si IVEY

Ertesi gün 03: 00'da Fed Williams ve Rosengren toplantıya katıldı

|
To Top