Yeni enerji olayları daha ilginç! Volkswagen 50 milyar avroya pil satın aldı, Tesla'nın resmi yetkilisi 380.000'in üzerinde düşüş

Son zamanlarda, büyük otomobil şirketleri yeni enerji alanında büyük çabalar sarf etti.Volkswagen önümüzdeki beş yıl içinde yeni enerji araçlarının üretimi için dünyadan güç pilleri satın almak için 50 milyar euro harcadı; Tesla ayrıca yeni bir fiyat indirimi promosyonları başlattı. Çin pazarında satışa sunulan tüm modellerin 4.8-382.9 bin yuan olacağı haberini açıklayan Nissan, bunu takip edecek ve önümüzdeki aydan itibaren Çin'de yeni enerji araçları için pil ve motor üretimine başlayacak. Son üç büyük olaydan, yeni enerjili araç pazarında yeni bir rekabetin başladığı açıktır. Sonra, "Araba Bir Çember" nedenini açıklayacak.

Halk, yeni pazarlar açmak için pil satın almak için büyük miktarda para harcıyor

Aslında, Ekim ayında, SAIC Volkswagen'in 17 milyar yuan maliyetle inşa edilen yeni enerji aracı fabrikası, Jiading, Şangay'da resmi olarak inşaatına başladı. Volkswagen Grubu'nun dünyadaki ilk saf MEB fabrikası olan tesis, planlanan yıllık 300.000 araç üretim kapasitesiyle 2020 Ekim ayında tamamlanarak üretime alınması planlanmaktadır. "Car One Circle", Volkswagen'in hamlesinin, 2025 yılına kadar Çin pazarında 1,5 milyon yeni enerji aracı satma hedefini de hızlandırmak olduğuna inanıyor.

Bundan önce, Volkswagen Grubu CEO'su Herbert Diss bir röportajda şunları söyledi: "MEB elektrikli araç platformu 50 milyon elektrikli araç üretmeye hazır." Volkswagen Grubu'nun planına göre, 2020-2025 yılları arasında Volkswagen, Çin'de 20'den fazla yeni enerji aracı üretmeyi planlıyor. 2025'e kadar Volkswagen Grubu, küresel pazarda 40'tan fazla yeni enerji aracı piyasaya sürecek. "Car One Circle" a göre, bu çok sayıda yeni araba planını desteklemek için, Volkswagen'in 150 gigawatt saatten fazla pil satın alması gerekiyor ve bu 50 milyar euro, Volkswagenin pil tedariki için rezervi. Bu aynı zamanda Volkswagen'in yeni enerji araç pazarı için isteklerini de gösteriyor.

Tesla'nın yüksek kaliteli elektrikli otomobil pazarını ele geçirmek için fiyat indirimi promosyonları

Volkswagenin hırslı tutkusu hala fabrika inşasında yatıyorsa, yüksek kaliteli elektrikli araçlar alanındaki baskın oyuncu Tesla daha da açık. Son zamanlarda Tesla, fiyat indirimleri ve promosyon haberlerini resmen duyurdu ve tüketicilere doğrudan fayda sağlamak ve tarife artışlarının etkisini üstlenmek için tüm modellerde önemli resmi indirimler yaptı. Bunlar arasında Model X P100D 382.900 yuan'a kadar düştü. Model 3'ün en az düşüşe sahip olan uzun ömürlü dört tekerlekten çekiş versiyonu bile 48.000 yuan indirime sahip.Bu aynı zamanda tarihteki en büyük resmi fiyat indirimi promosyonu.

Model fiyat ayarlamasına ek olarak, tüm Tesla modelleri için isteğe bağlı teknoloji konfigürasyonlarının fiyatının da düştüğünü belirtmekte fayda var.Örneğin, otomatik destekli sürüşün gelişmiş versiyonu 5.500 yuan; Model X'in isteğe bağlı 7 koltuklu versiyonu düştü. 3200 yuan, ayarlanmış isteğe bağlı fiyat 29,100 yuan. "Car One Circle" a göre, bu fiyat ayarlamasının başlıca sebebi Tesla'nın vergi maliyetini kendisine aktarması ve modellerinin maliyet etkinliğini tüketicileri sipariş vermeye çekmek için daha da iyileştirmesi ve böylece yüksek kaliteli elektrikli araçların pazar payını artırmasıdır. . Ve günümüzde birçok Tesla modelinin fiyatları tarihin en düşük seviyesine düştü ve Tesla'nın Çinli tüketicilere olan samimiyetini gerçekten görebiliyoruz.

Nissan, elektrikli araçlar için temel bileşenleri kendi kendine üretiyor

Volkswagen Grubu hala pil satın alırken, Nissan zaten pil ve motor üretmeye hazırlanıyordu. "Car One Circle" tarafından edinilen en son haberlere göre Nissan, Aralık ayından bu yana piller ve motorlar dahil olmak üzere saf elektrikli araçların temel bileşenlerinin Çin'de yerel olarak üretileceğini ve böylece saf elektrikli araçların üretimi için istikrarlı bir tedarik kaynağı sağlanacağını duyurdu. Dongfeng Nissan saf elektrikli Sylphy modeli Eylül ayında resmen piyasaya sürülmesine rağmen, ilgili Nissan yöneticileri piller ve motorlar gibi temel bileşenlerin hala denizaşırı ülkelerden ithal edilmesi gerektiğini ortaya çıkardı. "Car One Circle" perspektifinden, bu açıkça Nissan'ın maliyet kontrolü için elverişli değildir.Piller ve motorlar gibi ana bileşen tedarikçilerinin üretim kapasitesi gelecekteki talebi karşılayamazsa, Nissan'ın sonraki yerleşim düzeni için de elverişli değildir.

Ek olarak, Nissan'ın elektrifikasyon planı kademeli olarak artıyor ve 2022'den önce 20'den fazla modeli tamamen elektrikli araçlar olacak 40'tan fazla yeni otomobilin lansmanını hedefliyor. Bu uzun vadeli hedefi desteklemek için, Nissan'ın elektrikli araçların temel bileşenlerinde daha kendi kendine yeterli olması gerekiyor ve bu nedenle Nissan, hızlı bir şekilde pil ve motor üretmeye başlamalı.

"Car One Circle", enerji tasarrufu ve emisyon azaltma ve çift puan politikasının uygulanmasıyla, büyük otomobil üreticilerinin de yeni enerji endüstrisinin düzenini artırmaya başladıklarına inanıyor. İster Volkswagenin 50 milyar euroluk pil satın alma siparişi, Teslanın resmi satış promosyonu veya Nissanın elektrikli araçlar için kendi kendine yeterli temel bileşen üretimi olsun, bu olaylar dizisi yeni enerji çağının dış dünyaya gelişini açıkladı. Belki de beş yıl içinde, yeni enerji araçları yavaş yavaş yakıtlı araçların yerini alacak ve tüketicilerin ilk tercihi olacaktır.

|
To Top