Liu o ping: Anakara yakın gelecekte Tayvan sorunlarını çözecek mi? Bu yıl, iki bunu ortaya çıkaracak

5 Mart'ta, on dördüncü ulusal insanların kongresi Pekin'in büyük salonunda açıldı.

Düz Haberler: Bugün Devlet Konseyi Başbakanı Li Keqiang'ın Masası hakkında ne tür bir gözlem ve düşünme

Özel yorumcu Liu Qiping: Yeni taç salgınının özel nedenlerinden dolayı, sadece geçen yıl değil, bu yılki ulusal "iki seans" oturumu sıkıştırılmış ve Li Keqiang'ın hükümet çalışma raporu da teknik olmuş, "tam" ve "basit" bölümüne ayrılmıştır. iki versiyon. Başbakan, 13. Ulusal Halk Kongresi'nin dört konferansında "basit bir Şekil" devlet çalışma raporu yaptı. Bu durumda, hiç şüphesiz, vurgulanmalı ve gerekli olan "basit" içeriğidir ve hatta anakara da adada ima edilir. Bilgi.

Bu yılda, "iki seans" öncesi, çünkü Biden Hükümeti, Biden hükümetinin çağrısına cevap vermek için her iki taraftaki diyalogu yeniden başlatmalı, Cai Yingwen yetkilileri de sözde " Goodwill ". DPP dahil, anakara ile iyi bir etkileşim yaşayan, Tayvan kıtanın sorumlusu olan kişide atanmış ve anakara" Boğazın iki tarafını umarım "olarak atanmış olan Qiu Tai San olarak tanınır. siyasi temele ve öncülük olmayan koşullar altında. "Dokuz iki fikir birliği" koşullarında ekonomik ve insanların geçimini yürütme girişimi.

Bu nedenle, bu durumda anakara, Hükümetin çalışma raporundaki iki-boğaz yeniden başlat diyaloğunun çağrısına asla cevap vermeyecek ve adanın iç ve dış kamuoyunun odak noktası haline gelmez.

Devlet Konseyi Başbakanı Li Keqiang bir devlet çalışma raporu yaptı.

Düz Haberler: Sizce, Li Keqiang'ın Başbakanı bu hükümet çalışma raporunda böyle bir temyiz başvurusunda bulundu mu?

Özel yorumcu Liu Qiping: Bu rapordaki raporun bir bölümünden, Li Keqiang'ın Başbakanı, ABD'ye dolaylı olarak yanıt verilmeli ve Cai Yingwen otoriteleri çağrısı yapılması gerektiğine inanıyorum. Ve bu cevap böyle bir cümleye yansıtılır, yani rapor edilen rapor, Tayvan çalışmasının çalışmalarının politikasına yapışmalıyız, Çince Prensibine ve "Jiuyi" ye yapışmalıyız ve haç arasındaki barış gelişimini tanıtıyor. Boğazı ilişkileri ve anavatanın birleşmesi.

Peki neden bunu söylüyorsun? Geçen yıl Hükümet Çalışma Raporunda Li Kqiang, "Tayvan işinin siyasi politikasına uymamız gerektiğini," Tayvan Bağımsızlığının 'bölünmüş davranışlara karşı çıkmamız gerektiğini söyledi "dedi. uzlaşma". Bu amaçla, Cai Yingwen yetkilileri de mutlu, hatalı bir şekilde Çin'in ilkelerini ve alt çizgilerini topladığını, artık "dokuz kişilik konsensu" olduğunu, artık "dokuz iki uzlaşmayı" görmemesini düşünerek, çapraz boğazı kesişme öncülük ediyor.

Bununla birlikte, bu yılki hükümet çalışma raporu bağlamında, Çin'in ilkelerinin ifadesi ve "dokuz-iki konsensüs" ifadesi, geri dönüp "son derece uyanık ve kararlı bir muhafaza", Tayvan Bağımsızlığı 'Split Faaliyet "olarak kabul ettiğini gördük.

Bunun ABD ve Cai Yingwen makamlarına dolaylı olarak yanıt vermesi için merkezi hükümetin en üst düzeyinde olduğuna inanıyorum, anakara bir Çin prensibine ve "dokuz kişilik konsensüsüne" uyuyor ve şimdi gelecekte olmak istiyorsunuz. Vermek Yukarı ya da "Dokuz İki Konsensu" üzerine koyun, siyasi bir diyalog başlatmanın anakarasına bağlı değildir.

Buna ek olarak, Herkes, Yeni Tayvan Kıta İlişkileri Bölümü'nün başkanlığının Qiu Tai San'in, Tayvan'ın anakaraya göre "ilerleğen" "dokuz-iki konsensüsüne" kabul edilemez olduğunu söyledi. "Yükseltilmiş" olan bu sözde "Dokuz İki Konsensüs", "Dokuz İki Konsensüs" anlamına gelir "Bir ülke, iki sistem" ile sınırlıdır.

Li Kqiang, Hükümetin Çalışma Raporunda açıkça belirtilmiştir, "Dokuz iki fikir birliği", "bir orta" ilkesidir ve anakara "bir ülke, iki sistem" "doldurmayı" "Dokuz İki Konsensu" olarak "doldurmaz". Başka bir deyişle, Li Keqiang, Cai Yingwen makamlarının söylentileri için dolaylı bir söylenti haline getirmiştir.

Düz Haberler: Tayvan Boğazı'nın her iki tarafındaki "dokuz iki fikir birliği" arasındaki anlaşmazlık, Tayvan Kıta İşleri Başkan Vekili Qiu Piguang Qiu Zizheng de cevap verdi. Bunun için başka ne yaparsın?

Özel yorumcu Liu Qiping: Bence Qiu Ping'in cevabının dikkatimize layık iki içeriğine sahip olduğunu düşünüyorum -

İlk olarak, Cai Yingwen yetkilileri, anakara tarafından belirlenen "bir orta" prensibinin "dokuz iki fikir birliği" ilkesini kabul etmiyor. Bence, Qiu Pigang'ın ifadesi Li Kqiang'ın bir hükümet çalışma raporu olarak gerçekleşmesine rağmen, bu hala bir Cai Yingwen makamları olarak görülüyor, sadece "nick" "dokuz-iki konsensüs" olarak reddedildi ve tekrar reddedildi. A " Çin ilkelerinin dokuz iki fikir birliği ". Yani, CAI İngilizce yetkililerinin "dokuz iki fikir birliği" nin dört kelimesini nasıl kabul edeceği önemli değil.

İkincisi, bir Çin ilkesini reddetmek, "Dokuz İki Konsensüs", CAI Yingwen yetkililerinin, Ada'daki temel yasalara ve "çapraz boğazı yönetmeliklerine" dayanan çapraz işlemleri yerine getireceğini söyledi. Bu aynı zamanda Cai Yingwen yetkilileri, anakaradaki "Jiuyi" ilkesi "Jiuyi" prensibi, Çin Halk Cumhuriyetidir, kabul edemezler, yalnızca temel yasaları ve sistemleri kabul edebilirler. ada. Çin, adanın mevcut rejimidir.

Kuomintang tarafından kabul edilen yeni bir parti kararının olmadığını ve "dokuz kişilik konsensüs" olduğunu bilmiyorum, ayrıca Çin'in adadaki temel hukuku ve sistemi ile de sınırlıdır ve Cai Yingwen'in ifadesidir. aslında Kuomintang'a eğilimindeydi. Tutarlılık.

Veya, "Dokuz İki Konsensüs" sorunu, Kuomintang'ın geri çekilmesi ve Cai Yingwen bir adımdır. Herkes adanın temel hukuku ve sisteminde Çin seviyesine yürüdü. Bence bu yüksek endişemize layık bir siyasi eğilim.

Düz Haberler: Bu yılki "iki seans" için Tayvan sorunu, herkes gibi konferansta sıcak bir nokta olmadı, nasıl görüyorsunuz?

Özel yorumcu Liu Qiping: Nitekim, hükümetin çalışma raporunun kısmi alanına ek olarak çok sınırlıdır, ancak "dokuz kişilik konsensüs" ve "Tayvan Bağımsızlığı" ilkesinin yeniden onaylanması ve Wang Yang'ın başkanının sadece CPPCC. "Çapraz Boğaz Ekonomi ve Kültür Değişimleri arasındaki ekonomik ve kültürel borsaların gelişimini teşvik etmek," Böyle bir cümle yumuşaktır ve "Tayvan Bağımsızlığı", "Bir Ülke", "Tayvan Bağımsızlığı", " İki sistem "politik içeriği. Aynı zamanda, "iki seans", adanın iç ve dışındaki, anakaranın bu toplantıda "ulusal birleşik hukuk" geliştireceğini de tahmin ediyor, ancak sonunda bu hassas konu gündemde görünmüyor toplantı.

Peki bu fenomeni nasıl açıklarız? Bunun arkasındaki sinyalin, bu yılki ana odağın, iç ekonomik halkın geçim kaynağının sorununu çözmek için ülkenin ana enerjisini koyacak ve Tayvan sorunlarına çok fazla dikkat etmeyecek.

Özellikle bu yıl, bu yıl TBM'nin 100. yıldönümüdür. Aynı zamanda 14. beş yıllık planın yılıdır. Anakara, Tayvan'ın sorununun yükselmesini istemiyor, böylece "iki seans" temsilcisi ve sapma Ekonomik halkın geçim kaynağının teması. Bu, ABD'nin Tayvan sorunlarını kastettiği sürece, adada önemli bir "Tayvan bağımsızlığı" olmadığı ve anakara yakın gelecekte Tayvan sorunlarını çözmek için inisiyatif almayacağı anlamına gelir. Son iki yıldaki "Wula" Tayvan'ın "Wula" hakkında olanlar bir paragraf söyleyebilir.

|
To Top