Japon sıradan ailesinde üç öğün, nihayet anlamak: Japonya'nın şişman bir adamı yoktur.

Japonya neden yağ yok? Onların günlerini okuduktan sonra, Netizens: Çok zengin ama yemek yemeyin. Malzemelerde, küçük ve küçük atölyelerde bir kişilik var, herkes, biraz biraz, Japon sıradan ailesi gününde üç öğün paylaşacağım. Okuduktan sonra, nihayet japonların neden yağ hem de uzun ömürlü olmadığını anladım.

Japonya, 87 yaşında, 81 yaşında, Japonya'da okuyan arkadaşları dinlemek için dünyanın ilk ülkesinin ortalama bir hayatı, Japon halkının sadece özel bir kimlik olmadığı sürece, Sporcular, vb. ., Japonların sağlık ve uzun ömürlü ve obez olmaması nedeni nedir? Japon diyetinin özelliklerine bakalım.

01. Zengin Beslenme Türleri

Japonya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri, burger patates kızartması gibi yüksek kalorili yiyecekleri sever, böylece yağ içeriği çok, karbon suya kıyasla, ramen ve pirinç, yaygın bir zımba gıdadır. Asya ülkelerine benzer, ancak farklı olarak, Japon yemekleri yemekleri daha zengindir, bu günlük malzemeleri yerken bulabilir. Zımba yemeklerine ek olarak, günlük restorandaki gıda restoranı, genellikle küçük bir yemekle birlikte gelir, bileşen fazla değildir, ancak türler tamamlanmıştır. Aynı zamanda, Japon hükümeti, sakinleri her gün 30 farklı içerik yiyebilirler, bu yüzden kapsamlı ve dengeli beslenme elde ettiler.

02. Malzemeler besleyicidir

Japonlar, tofu, Natto'yu yemeyi sever ve arteriyosklerozu önleyen ideal gıdalar olan bu soya ürünlerini eklemeyi sever. Japonlar, dünyada balık yemeyi seven ülke olmalıdır. Özellikle ton balığı, somon, somon, kalamar ve diğer derin deniz balığı gibi, bu balıklar vücuda çok faydalı olan doymamış yağ asitleridir.

03. Pişirme yöntemi ışıktır

Japonya'nın pişirme yöntemi daha hafif, daha az yağ pişirme, esas olarak malzemelerin tadı Örneğin, Japon yemi balıklarının çoğu doğrudan taze sashimi yemektir. Birçok yemek de karışık veya pişmiş bir şekilde yapmak ister. Son olarak, baharat suyu doğrudan yenilebilir, böylece yüksek sıcaklıkta sıcak yağ, içeriklerde yüksek sıcaklıkta tahrip edilir. Ek olarak, Gres alımını azaltır ve sağlığa faydalıdır.

04. Sekiz puan yiyin

Japonlar sekiz puan yiyor ve yemek için sofra yemekleri nispeten küçük, bu da yiyecek miktarını sınırlayabilir. Bu öğrenmeye değer, Çünkü tam bir durumda, vücudun metabolik organlarının yükünü taşımasına neden olacaktır. Zhongnan Dağı'nda, akademisyen de kendi diyetini paylaştı, "yarım puan yemek" ve size daha azını ifade edebilirsiniz.

>

05. Ulusal Politikalar İçin Destek

Birçok arkadaş bilmiyor, Japonya, Asya ülkelerinde en eski ülke. Hükümetin sağlığın önemi açık bir ifade belirlemiştir. Örneğin, Japon şirketi, 40-75 yaşındaki çalışanlardan 85 cm'den fazla dahil olmak üzere beline gitmeli, erkekler her ikisi de varsa, eğer tükürük kan basıncı kan şekeri ve kan lipitlerini kontrol etmesi gerekirse, erkekler 90 cm'yi geçmemelidir. Niteliksiz, sonra şirketin çalışanların sağlığı olmadığını açıklayın, hükümetin iyi karşılanacağı.

Japonya'nın yeme alışkanlıkları ve özelliklerini öğrenin, Japonca sıradan ailelerin üç öğününün ne öğesinde olduğunu bir göz atalım mı?

İlk önce kahvaltı, Japon kahvaltısı en yüksektir, Natto denilen fermente bir gıda. Japon ailesi genellikle bir tadı çorbası veya deniz ürünleri çorbası, basit ama çok besleyici bir tadı.

Japonya da hayatın hızında hızlı, bu yüzden kendi kendine yeten bir öğle yemeği geliştirir, annem yemekleri önceden hazırlayacak, gelecek sabah erkenden, zımbalanmış yemek ve çeşitli yemeklerin yanı sıra Çorba, meyve ve atıştırmalıklar mevcuttur ve tür yüksek, çok lezzetli görünüyor.

Akşam yemeğinden daha bol. Balık, Sashimi ızgara balık haşlanmış balıkların nispeten yüksek bir fiyatıdır. Bazen ateş, suşi, vb. Geleneksel Japon mutfağı olacak, çorba masanın standardı, meyve tabağı hazırlayacak, Buz içecekleri veya akşam yemeğinden sonra küçük tatlılar, akşam yemeği gerçekten yeterince zengindir.

Sevgili dostlar, Japon bir aile okuduktan sonra üç öğün hakkında ne düşünüyorsunuz? Mesaj bırakmaya hoş geldiniz. Malzemeler karakter, küçük atölyeler, günlük güncelleme, arkadaşlarla paylaşmak için en çok gıda uygulamalarında (bu makale, küçük gıda atölyesinin grafiği tarafından oluşturulması, yeniden basımı, intihal yasaklayan)

|
To Top