5.090 ABD çiftliği iflas ettikten sonra, ABD ekonomisi "süt yağıyor" krizi yaşadı ve ABD çiftlik iflasları yoğunlaştı

Yeni taç virüsü ile başa çıkılamaması nedeniyle, ABD ekonomisinde geçen yüzyıldan beri biriken refahın tükendiğine ve Büyük Buhran'a doğru gidebileceğine dair işaretler var. Örnek olarak Amerikan tarım sektörünü ele alalım: Son zamanlarda gıda konularında küresel tartışmalar yaşansa da, bu mantığa göre, Amerikalı çiftçiler de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki çiftçiler bundan faydalanmalı, ancak durum böyle değil ve Amerikalı çiftçilerin iflası giderek daha yoğun hale geldi.

Konuyla ilgili yeni bir gelişme, Amerikan mandıra çiftçilerini örnek alarak, ABD medyasına göre Quartz, geçtiğimiz günlerde yeni taç virüsünün ABD peynir ve süt endüstrisini uç noktaya getirdiğini bildirdi.Uzmanlar, pazarın ABD süt ürünlerine olan talebinin neredeyse yarı yarıya azaldığını tahmin ediyor. United Bank'ın son raporuna göre, küresel pazar ithal edilen Amerikan sütü miktarını önemli ölçüde düşürdü. ABD pazarındaki süt tüketimi de önemli ölçüde düştü. Bu, süt inekleri ve diğer hayvancılık ürünlerini üreten Amerikalı çiftçilerin başının dertte olduğu anlamına geliyor. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, Amerika Birleşik Devletleri'nde tereyağı ve peynir parçalarının spot piyasa fiyatları Mart ayı sonunda önemli ölçüde düştü.

Gerileme dönemini görselleştirmenin bir başka yolu şudur: Birçok Amerikalı çiftçi tam yağlı sütü çiftlik arazisine döküyor çünkü sütün gidecek hiçbir yeri yok. Birbirimizi daha önce tanıyor gibiyiz.

Benzer bir görüş, 2018 sonunda ABD soya fasulyesi stoklarının iki katından fazla artarak yaklaşık 955 milyon kile (yaklaşık 25,88 milyon ton) rekor bir yüksekliğe yükseldi ve Amerikalı çiftçilerin "fazla" olması gerektiğidir. Amerikan soya fasulyesi bir yer arıyor. Amerikan ahırı, Amerikan soya fasulyesini depolayamama "patlama" riskiyle karşı karşıyaydı. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Arkansas, Mississippi ve Kuzey Dakota dahil birçok eyalet de aynı sahneyi sahneledi ve birçok tahıl ve fasulye yoğun kış karıyla kaplıydı.

Bir başka benzer senaryo, 1930'ların başındaki Büyük Buhran sırasında her yerde görülen "süt dökülmesi" krizidir. Bu açıdan bakıldığında, süt dökme olgusu şu anda yoğunlaştı ve Birleşik Devletler'deki Büyük Buhran yeniden ortaya çıkıyor.

Daha da kötüsü, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tarım sektöründeki borç krizi de şiddetlendi. HighGround Dairy'de bir gıda endüstrisi analisti olan Lucas Fuss, 2020'de Amerikan çiftliklerinin bilançosu, çek hesabı ve nakit akışının çok kritik bir durumda olduğunu söyledi. Şimdi, ABD ekonomisi Büyük Buhrana girebileceği için, insanlar yüksek kaliteli süt ürünleri harcamalarını azaltabilir. Sonuç: "Yakında birçok Amerikan çiftliğinin iflas ettiğini göreceğiz."

BWC Çin web sitesini uzun süredir okuyan okuyucular, 2018'den beri Amerikalı çiftçilerin benzeri görülmemiş bir iflas dalgasına düştüğünü biliyor. Aslen Amerikalı çiftçiler, 2020'den sonra pazarın gelişmesi nedeniyle karlarında bir artış gerçekleştirebileceklerini bekliyorlardı. Akla gelen, ABD ekonomisinin yeni taç virüsü ile baş edemediği ve ABD'de tarım da dahil olmak üzere birçok alana vurduğu. Analiz, Amerikan çiftliklerinin iflas dalgası yoğunlaştığında, Amerikan çiftliklerinin nesilsel özelliklerinin de sona erebileceğine inanıyor.

Aşağıdaki şekil aracılığıyla, 2010'dan 2019'a kadar Amerika Birleşik Devletleri'ndeki iflas etmiş çiftliklerin kümülatif sayısının 5.090'a ulaştığını açıkça hesaplayabiliriz. 2018 ve 2019'da 1093 çiftlik Amerika Birleşik Devletleri'nde iflas etti.

İlginçtir ki, Amerikalı çiftçi bir zamanlar dünya tarafından imrenilen bir meslek. Modern tarım makinelerine ve büyük mülklere sahip olmak, neredeyse Amerikan çiftçilerinin sabit formattaki bir fotoğrafıdır. Ancak bugün, Amerikan tarım sektöründeki "süt dökme" fenomeni daha da yoğunlaştıkça, mevcut krizden kaç Amerikan çiftliğinin hayatta kalabileceği sorusu haline geldi.

Aynı zamanda popüler bir Amerikan çocuk kafiye "Eski MacDonald'ın İflası" gibi şarkı söylüyor: Eski MacDonald'ın bir çiftliği var ... Ancak son zamanlarda durum değişti.Eski MacDonald iflas etti.

Aynı zamanda, Amerikan tarım sektöründeki kriz, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Büyük Buhran'ın da önemli bir göstergesi haline geliyor. (Bitiş)

|
To Top