Envanter: 2007-2018 Apple iPhone "değişikliklerinin" çoğu trendi yönlendiriyor!

Apple cep telefonlarının geçmişte akıllı telefonların mihenk taşı olduğu söylenebilir. 2007'de kurulduğundan beri Apple cep telefonları birçok kez geliştirildi ve yeni özellikler sizi her zaman şaşırtacak. Ama özelliklerini hatırlıyor musun? Artık insanlar Apple'dan bahsettiklerinde aklına en son modelleri geliyor olabilir. Ancak yabancı medya TechRadar, Apple'ın terk ettiği özelliklerle ilgili bazı incelemeler yaptı.Teknolojinin gelişmesiyle bazı özellikler terk edilecek, bir göz atalım.

Apple'ın terk ettiği özellikler:

Yarı fiziksel tasarım: 2007-2012

İOS sözde somutlaştırılmış arayüz Apple'ın ilk cep telefonlarında ortaya çıktı.Neredeyse tüm ikonlar benzersiz bir estetik sağladı. Mevcut estetik açıdan garip olmalı, ancak o zamanlar herkes tarafından kabul edildi. 2013 yılında Apple daha sonra iOS 7 sisteminin arayüzünü değiştirdi. Ancak zamanın geçmesi ve teknolojinin gelişmesi ile insanlar bu arayüzü çabucak unuttu.

2. 30 pimli arayüz: 2007-2011

Apple, başlangıçta, ilk olarak Apple'ın tablet ürünlerinde görünen 30 pinli bir arayüz benimsedi. Bu arayüz, kullanıcıların Apple ve diğer ürünleri kolayca bağlamasına olanak tanır. Ancak bu boyuttaki arayüz çok büyük olduğu için akıllı telefonun boyut sınırlaması altında çok fazla yer kaplıyor. Bu nedenle Apple Lightning arayüzüne geçtiğinde yeni fonksiyonlar eklendi. Arayüzün eski versiyonuyla karşılaştırıldığında arayüzün yeni versiyonu, daha ince özelliklerinden dolayı hasar görmeye daha yatkın olduğu anlamına gelir.Arayüzün yeni versiyonu hasar gördüğünde, yine de önceki tasarımın daha güçlü olduğunu hissedebilirsiniz.

3. Plastik gövde: 2007-2013

Plastik ucuz, hafif ve yumuşaktır.Akıllı telefonlar için ideal bir malzeme olduğu söylenebilir.Apple, metal ve camı kullanmadan önce plastiği de kullanmaya çalıştı. Eski iPhone 3G ve iPhone 3GS tamamen plastikten yapılmıştır. içinde

2013 yılında iPhone 5c'de plastik bir gövde (polikarbonat) ortaya çıktı, ancak bu Apple'ın plastik bir gövdeyi en son kullandığı zamandı ve bu sürenin ardından Apple "C" serisi cep telefonlarının geliştirilmesini de durdurdu.

Game Center Uygulaması: 2010-2015

İOS 4.1 sürümü, mobil operasyonlara birçok yeni özellik getiriyor ve bu uygulama da bunlardan biri. Bu uygulama Apple oyunlarını daha ilginç ve daha ilginç hale getiriyor. Bu özellik, iOS 10'a yükseltildikten sonra arayüzden kaldırıldı. Apple'ın Ayarlar Merkezi'ni açıp aşağı kaydırırsanız, Apple'ın bu uygulamayı Game Center'ı sistemde tutmaya devam ettiğini göreceksiniz.

Alüminyum gövde: 2007-2016

Çoğu Apple'ın arkası da daha önce alüminyumdan yapılmıştı, ancak 2012'de gerçekten kabul edildi. Alüminyum gövdenin genel görünümü çok dikkat çekiciydi ve o dönemde birçok kişi tarafından arandı. Ancak akıllı telefonların geliştirilmesiyle Apple, 2017 yılında tamamen cam bir gövdeye kavuştu.

6. 3,5 mm kulaklık girişi: 2007-2016

Apple'ın en tartışmalı hamlesi muhtemelen Apple'ın kulaklık jakını bırakmaktır.Apple yeni bir ürün hazırlamadan önce, Apple'ın kulaklık jakını çıkaracağı söylendi. Ancak Apple kulaklık jakını gerçekten çıkardıktan sonra, insanlar şimdiye kadar bu arayüzü tekrar tanıtmayı umduklarından şikayet ettiler. Bazı Android telefonların Apple 7'nin piyasaya sürülmesinden önce bu adımı çoktan attığını belirtmekte fayda var, ancak çok fazla sansasyon yaratmadı.

Fiziksel Ev Düğmesi: 2007-2015

Appleın piyasaya sürülmesinden bu yana, ekranın altındaki dairesel Ana Ekran düğmesi her zaman Appleın cep telefonlarının ikonik tasarımı olmuştur, ancak bu fiziksel düğmenin kullanımı telefonda çok fazla değerli dahili alan kaplar. Apple, 2016 yılında yeni modellerde dokunmatik Ana Ekran düğmesini kullandı ve Ana Ekran düğmesini simüle etmek için telefonun altına yeni bir ayar eklendi.Daha sonra Apple, Ana Ekran düğmesini tamamen terk etmeyi planlıyor.

Kapasitif Ana Düğme: 2016-2017

Geçen yıl iPhone X ile başlayarak, Apple tam ekran telefonları kullanmaya başladı. Bu tasarım, 2018 yılında üç Apple cep telefonunda da kullanılıyor. 2017, Apple cep telefonlarında Ana Sayfa düğmesinin en son göründüğü zamandı. Kapasitif Ana Ekran düğmesini kullanıma sunduktan sonra, Apple ayrıca hareket işlemlerine odaklandı. Artık cep telefonları tam ekran çağına girdiğinden, artık kapasitif düğmelere gerek yok.

Dokunma Kimliği: 2013-2017

Bu, Apple'ın kullanıcılar için özel olarak tasarladığı parmak izi tanıma yöntemidir.Ancak Apple, akıllı telefonlara parmak izi tanımayı uygulayan ilk şirket değil, ancak Apple'ın bu işlevi gerçekten optimize eden ilk şirket olduğu söylenebilir. Bununla birlikte, iPhone X'in piyasaya sürülmesiyle, eski fiziksel düğmelerin ortadan kalkması, Touch ID parmak izlerinin de sonunu işaret etti ve Face ID parmak izleri, Apple'ın yeni kimlik doğrulama yöntemi haline geldi. Ancak, eski parmak izlerine alışkın olan kullanıcılar uyum sağlayamayabilir, ancak önemli değil. Son patentte Apple, iki tanımlama yönteminin bir arada bulunma olasılığını araştırıyor.

Büyük sınır: 2007 - 2017

Apple eskiden Apple'ın hızla öne çıkmasını sağlayan geniş bir çerçeveye sahipti. Yarışma aynı zamanda birçok benzer cihazı da başlattı, ancak Android telefonların ekran boyutu artmaya devam ettikçe çerçeve küçülüyor. Büyük çerçeve 2017'de terk edildi ve bu onu son kez gördük.

Apple'ın cep telefonunun terk edilecek özellikleri:

SIM kart tepsisi: 2007

Apple, 2018'de piyasaya sürülen cep telefonlarında kullanıcılara ilk kez çift SIM kart işlevi sunuyor. Kullanıcılar bu üç telefonda eSIM kullanabilirler.Ancak, cihazın mevcut yerel sürümü eSIM'i desteklemiyor. Yalnızca iPhone XS Max ve iPhone XR çift SIM kart kullanabilir. . ESIM'in çalışma prensibi sanal bir SIM karta benzerdir.Doğrudan telefona takılması gerekmez, ancak telefonun içine yerleştirilmiştir.Belki SIM kartın tamamen kaybolduğunu göremeyeceğiz ama aynı zamanda yeni bir başlangıç.

LCD ekran: 2007

Yeni nesil Apple'ın piyasaya sürülmesiyle Apple, LCD ekran teknolojisini OLED paneller lehine neredeyse tamamen terk etti.

Şu anda yalnızca iPhone XR hala LCD ekran kullanıyor. LCD ekranla karşılaştırıldığında OLED ekran daha iyi renklere, daha düşük güç tüketimine ve daha küçük boyuta sahiptir. İPhone XR'nin LCD ekranla donatılmış son Apple modeli olması ve 2019'daki yeni Apple telefonlarının OLED ekran kullanması bekleniyor.

Yıldırım konektörü: 2012

Yeni nesil Apple, Lightning arayüzünü terk etmeyi ve bunun yerine USB-C arayüzünü kullanmayı düşünecek. Apple bu işlemi kendi dizüstü bilgisayarında kullanıyor ve yeni iPad Pro da USB-C arayüzünü kullanıyor. Bu, USB-C arayüzüne alışanlar için iyi bir haber, en azından Apple için bir şarj kablosu hazırlamalarına gerek yok. Apple'ın 2019 yılında tamamen iptal etmesi bekleniyor.

Ekran oluğu: 2017

Ekran çentiği, akıllı telefonlarda hala nispeten yeni bir özellik, ancak uzun sürmesi beklenmiyor. Android telefon üreticilerinin gerçekten düz telefonlar üzerinde çalıştığını, çeşitli olasılıkları denediğini ve yine de hoparlörlerin, TrueDepth kamera sistemlerinin ve çeşitli sensörlerin hareket edeceği yer gibi birçok teknik engelin üstesinden gelmek zorunda kaldığını görüyoruz.

Sessiz anahtarı: 2007

Apple'ın cep telefonunda ayrıca, telefonun yan tarafında bulunan ve ses ayarlarını ileri geri değiştirebilen büyük bir fiziksel işlev tuşu var.Bu özelliğin gelecekte daha fazla basitlik trendi altında artık var olmaması bekleniyor.

(Bu makale ilk olarak Science and Technology Ears and Eyes tarafından üretilmiştir, lütfen herhangi bir kanalda veya platformda izinsiz olarak yeniden basmayın. Suçlular araştırılmalıdır!)

|
To Top