Ev Hasreti Arayışında (Bölüm 1) Hui'an Luoyang Köprüsü Fujian Kendi Kendine Sürüş Daire Turu (13) _Seyahatler - Çin Seyahati

Saat: 10 Kasım 2017 Fujian'ın otonom çevre yoluna yapılan bu gezi, başka hiçbir şey için değil, sadece uzaktaki bir vatan hasretini bulmak için özel olarak Hui'an'a bir gezi düzenledi. Bu vatan hasreti, Fujian, Hui'an'da deniz kenarında bir dağ köyünde doğan büyükannem ve büyükbabamdan kaynaklanıyor. İnsanlar denizi yemek, tüm yıl boyunca balık tutmak ve denizde dolaşmak için denize güveniyor, Güney Hokkien'de buna "deniz için yalvarma" deniyor. 1930'ların başlarında, "Deniz Tartışmaları" nın zor ve riskli hayatı nedeniyle, büyükbabam ve büyükannem Hui'an'daki evlerini terk ettiler ve "North Drift", Wenzhou, Zhejiang'a geldi. O andan itibaren büyükbabam yabancı bir ülkede çok çalışmaya başladı ve sonunda Wenzhou'nun Doğu Kapısı'nda bir ev satın aldı ve kök saldı. Yaklaşık yarım asırdır yabancı bir ülkede yaşadılar ve hayatları boyunca asla anavatanlarına dönmediler. Ancak, yüreklerinde, memleketin küçük bir parçası uzun zamandır kalıcı bir vatan hasreti haline geldi. Gençken sık sık büyükannemin memleketi olan Luoyang Köprüsü hakkında hikayeler anlatmasını dinlerdim ki bu benim büyük merakımı ve ilgimi defalarca uyandırdı ve bugün nihayet buradayız.

Luoyang Köprüsü, Hui'an İlçesi, Luoyang Kasabasındaki Luoyang Nehri'nin girişinde, Quanzhou Şehrinin yaklaşık 13 kilometre doğusunda, Qingyuan Dağı'ndan arabayla yaklaşık yarım saat uzaklıkta bulunuyoruz. Luoyang Nehri'nin kıyısında gördüğüm ilk şey, üzerinde "Wang Gu An Lan" yazan bir kemer yoluydu. Eski zamanlarda Luoyang'a Wan'an deniyordu, bu yüzden Luoyang Köprüsü başlangıçta "Wan'an Köprüsü" olarak adlandırılıyordu.

Ayrıca kemerli yolun arkasında dört karakterli "Luoyang Chaosheng" var. 18. Quanzhou Ulusal Kongresi arasında, Luoyang Köprüsü, Hangzhou'nun "Söğütlerdeki Oriollerin Kanatları" gibi "Luoyang Chaosheng" olarak adlandırılır, şiirsel ve sanatsal tatlarla doludur.

Eski zamanlarda, Luoyang Nehri "beş mil genişliğindeydi ve dalgalar dalgalanıyordu." İnsanlar nehri ancak kuzeyden güneye feribotla geçebiliyordu. Şiddetli rüzgarlar ve yüksek dalgalar durumunda, insanların teknelerini nehre getirmeleri kaçınılmazdı. Bu nedenle, güvenli bir geçiş için dua etmek amacıyla bu vapura "Wan'an Feribotu" adı verilmiştir.

Luoyang Köprüsü, Kuzey Song Hanedanlığı İmparatoru Huangyou'nun beşinci yılından (MS 1053) Jiayou'nun dördüncü yılına (MS 1059) kadar inşa edildi. Köprünün yapımına Quanzhou valisi Cai Xiang başkanlık etti.

Luoyang Köprüsü'nün inşası ile ilgili olarak, daha önce büyükannemden birçok büyülü halk hikayesi duymuştum. Efsaneye göre, köprünün temeli inşa edildiğinde, nehirdeki kaplumbağa ruhu basilisk dalgalar oluşturuyordu ve nehre bir taş kayık atıldı ve çalkantılı nehir dalgaları tarafından süpürüldü ve vali Cai Xiang bir şey yapmak için çok endişeliydi. Bir gece peri Sumeng işaret etti ve Dragon King'den yardım istedi. Rüyadan uyandıktan sonra aceleyle elbisesinin içinde kalktı, Yimeng sarı kart çekti ve Deniz Ejderhası Kralından ona yardım etmesini istedi ve köprü temelinden aşağı inebilmek için gelgit üç gün boyunca düşüktü. Ertesi gün denize "Longgong listeyi teslim edecek" bir memur göndermek istedim, "Denize kim girecek?" "Xia" soyadı ve "Dehai" adında bir memur vardı. Çağrıları duyduğunda, hemen cevap verdi: "Küçük İnsan Xia Dehai ", valinin Huang Diao'yu göndermesi için onu denize gönderdiğini bilen. Xia Dehai "denize inmek" diye yanıt verdiğinden, kağıdı alıp sahile gitmek zorunda kaldı. Denize gitmenin kuşkusuz öleceğini ve denize gitmeseydi hayatını kurtarmasının zor olacağını düşündüm. Hiçbir şey yapamazsanız, kederinizi sarhoş edip sahilde sarhoş olabilirsiniz. Bir trans halinde, karides askerler ve yengeçler onu Ejderha Sarayına götüreceklerdir. Uyandığımda elimde sarı kartı görmedim ama avucumda bir "sirke" kelimesi vardı. İş için konağa geri döndü, Cai Xiang "sirke" kelimesini gördü ve birden farkına vardı, bu "yirmi bir gün olduğun" anlamına gelmiyor mu? Yeterince kesin, o gün 21'inde birlik zamanı gelir gelmez dalga çekildi ve tüm nehir dibi çıplaktı. Binlerce zanaatkar temeli atmak için taş attı ve tamamlandı.

Efsaneler genellikle mitolojiktir. Aslında, köprü inşaatının başlangıcında, köprü temeli çalkantılı gelgitler tarafından defalarca tahrip edildi. Tekrarlanan keşiflerden sonra, köprü inşaatçıları iki "radye temel" ve "temeli güçlendirme yöntemi" oluşturdu. Bu teknoloji nihayet büyük bir taş köprü temel projesi inşa etmenin zor problemini çözdü. "Radye temel" denen şey, nehrin dibinde alçak bir taş set oluşturmak için gemi yüklü kayalarla köprünün merkez hattı boyunca çok sayıda kayanın atılması ve ardından setin üzerine köprü ayakları inşa edilmesidir. Bu teknoloji o zamanlar dünyada benzersizdi, Batı'dan iki veya üç yüz yıl önce.

Köprü temelini sağlamlaştırmak için köprü ayakları da benzersizdir.Köprü ayaklarının tümü kademeli olarak orta ve uzun taşlarla inşa edilmiştir ve iki uç, dalgaların iskele üzerindeki etkisini azaltmak için su potansiyelini bölmek için bir gemi gibi sivri uçludur.

Luoyang Köprüsü tamamlandıktan sonra, memurların ve üst düzey iş adamlarının kuzeye ve güneye seyahat etmelerinin tek yolu oldu.

Cai Xiang'ın Luoyang Köprüsü'nü inşa etmedeki başarılarını anmak için, sonraki nesiller köprünün kuzey yakasına bir heykel dikti.

Luoyang Köprüsü, başlangıçta 1200 metre uzunluğunda ve 5 metre genişliğindeydi, 46 iskele, her iki tarafta 500 taş oymalar, 28 taş aslan, 7 köşk ve aralarında noktalı 9 kule bulunmaktadır. Wu Lishi heykelleri iki uca bölünmüştür ve köprünün kuzey ve güney tarafları 700 çam ağacı dikin. Binlerce yıllık rüzgar ve yağmurdan sonra, Luoyang Köprüsü 2 pavyon, 2 taş general ve 5 taş kule ile 834 metredir.

Köprü üzerinde iki tür taş pagoda vardır: Biri, her katta dört yöne oyulmuş Budist sunakları olan, yedi katlı, sekiz kenarlı ince bir taş pagodadır.

Diğeri ise kare tabanlı küçük bir taş kule. Kaide üç katmana bölünmüştür. Ortadaki katman her tarafta 16 Buda heykeliyle oyulmuştur ve üst katman sırasıyla Budist kutsal yazılarında "Buddha tüm canlıları aydınlatmak ve Buda'nın bilgi ve görüşlerini aydınlatmak ve aydınlatmak istiyor" cümlesiyle oyulmuştur.

Ve "Nirvana Sutra'nın süreksizliği, mutluluğun üç hazinesi, daimi ikametgah olarak doğum ve ölüm yasası, doğum ve ölüm, benlik ve ölümdür" cümlesi.

Nehrin yanında "Moonlight Bodhisattva" denilen bir Buda heykeli var.

Luoyang Köprüsü, Çin'de deniz üzerinde bulunan en eski büyük taş köprüdür ve eski Çin köprü mimarisinin başyapıtlarından biridir ve "Çin'deki ilk köprü" olarak bilinir.

Luoyang Köprüsü, Pekin'deki Lugou Köprüsü, Hebei'deki Zhaozhou Köprüsü ve Guangdong'daki Guangji Köprüsü, antik Çin'deki dört ünlü köprü olarak da biliniyor. Ancak aradaki fark, diğer üç köprünün nehir üzerine inşa edilmesi, Luoyang Köprüsü ise denizin üzerine inşa edilmesidir. Luoyang Nehri, her gün gelgitin gelgiti ve akışıyla değişir ve Luoyang Köprüsü'nün altında, gelgit azaldığında geniş çamur düzlükleri ortaya çıkar.

Şu anda, nehirde sadece sığ su yolları kalmış ve içinde sadece küçük sampanlar dolaşabilir.

Gelgitin yükselmesinden sonra, denizin görünümünü yavaşça iyileştiren düz bir nehir yüzeyi oluşur.

Gelgit yükselip alçalıyor ve gelgit geri çekilip Luoyang Köprüsü altında geri dönüyor, geride öpücükler ve sarılmalar bırakıyor, muhtemelen burası da vatan. Deniz her dalgalandığında ortaya çıkan "Luoyang Gelgit Sesi", bu kalıcı bir "Gezici Şarkı" değil mi?

Atalarının evi Quanzhou, Fujian olan Bay Yu Guangzhong, "Luoyang Köprüsü" şiirinde şöyle yazdı: "Kaç tane Erythrina çiçeği çiçek açtı, kaç yıldır doğu ve batı kuleleri birbirine bakıyor, kaç kişi Luoyang Köprüsü üzerinden yürüyor ve kaç gemi Quanzhou'dan çıktı. Wan ... Belki annem daha gençti ve beni babamla hızlı bir şekilde tuttu, biri sağda diğeri solda, beni ortada yönlendirdi ve üçü birlikte Luoyang Köprüsü'nden geçtiler. " Şairin bir zamanlar burada vatan hasretini söylediği ortaya çıktı.

(Devam edecek)

|
To Top