Yol yükündeki yüksek fiyatlı rekabet nasıl değişiyor?

Arayüz Haber Muhabiri | Ding Jingjing

Arayüz Haber Editörü | Shen Xiaoge

Shen Marong, beş veya altı yıldır tam zamanlı bir kamyon şoförü oldu. Bu yılın başlarında kendi kamyonunu çalıştırdı.

Koşmak çok zor, ancak 1990'ların başlarında, geleneksel yük istasyonları için hala canlı bir modeldi. Birçok sürücü, iyi bir iş yürütmek için bilgi kullanarak ayda kolayca 10.000'den fazla girebilir. Bazı netizenler, o zamanlar kamyon şoförünün "evde yarı hung olduğunu ve üç oğlunun korkmadığını" düşündü.

Bununla birlikte, piyasa piyasası düşük bir yoğunlaştırma derecesine sahiptir ve piyasa kapasitesi uzun süredir talepten daha büyük bir arz durumunda olmuştur. Şimdi sürücünün aylık geliri önemli ölçüde artmadı ve yaklaşık 10.000 yuan. Bir yük şirketi için çalışmaktan kaçınmak için birçok sürücü araba satın alıyor ve araba kredisi taşıyor.

"Şimdi ayda 10.000 yuandan fazla almak için, ayda ortalama yaklaşık 1.000 yuan ile 5.000 yuan ve 10.000 yıldan fazla sigorta primi ödeyin. Yeni araba nedeniyle ek bakım maliyeti yoktur, ancak Sonunda kalan 4.000 yuan, tam zamanlı bir sürücü olarak çok fazla kazanmak daha iyidir. "Shen Marong, arayüz haberlerinin durumunu söyledi.

2013 civarında, Mançuria ve Van Gang gibi kargo eşleştirme platformlarının eşleşen platformu, bilgi engellerini ve tekelleri kırdı. Sahipler ve sürücüler, malların şeffaf alıntısı durumunda adil işlemler ticareti yapabilirler. Bununla birlikte, sektördeki değişikliklerle, sürücülerde çok yüksek, düşük yük oranları ve düşük maliyetli rekabet gibi konular giderek daha ciddi hale geldi.

Shen Marong, daha fazla araba ve daha az araba olduğunu söyledi. Bazı sürücüler boşa dönmek veya kayıpları azaltmak için düşük fiyatlarla yakalanıyor. Birçoğu platformda iki veya üç yüzle soyuldu. Telefonun fiyat listesini tartışması gerekse bile, bazı sürücüler "körü körüne tutulur" ve bazıları depozitoyu bile geri döndürmez.

Shen Marong ayrıca Interface News'e düşük yük fiyatının "Bilgi Bakanlığı" (tedarikli ara satıcı) ile de ilgili olduğunu söyledi. Bazı bilgi departmanlarının malları diğer platformlardan veya sahiplerinden yüksek fiyatlarla aldığını ve daha sonra platformda düşük bir fiyata serbest bırakıldığını açıkladı.

Düşük fiyat listesini yakalayan birçok sürücü ile ilgili olarak, çaresizdi ve anlayışını dile getirdi, "Bazı sürücüler birkaç gündür stokta değil. Düşük fiyatlı malları çekerek, belki de fırsat bulmak için başka yerlere gidebilir."

Buna ek olarak, bazı kargo sahipleri, sürücünün yük alt çizgisini test etmek için en düşük maliyetle gönderilebilmek için "farklı oylara bir oylama" stratejisini benimser.

Sürücü raporu sorununa yanıt olarak, Ulaştırma Bakanlığı defalarca yük platformu işletmesiyle görüştü ve platform işletmelerinin kısır düşük fiyatlı rekabetle rekabet etmesinin kesinlikle yasak olduğunu belirtti. Kamyon şoförleri; yük aracı aşırı yükü, arzı ele geçirmek için düşük fiyatlar, düzensiz rekabet ve davranış bekleyen rekabetin ciddi şekilde düşme talepleri.

Bu yılın Nisan ayında, Ulaştırma Bakanlığı Genel Ofisi ayrıca "2023 yeni yakalama platformu işletmelerinin bir çalışma planına aşırı pompalama planını azaltmak için tanıtımını" yayınladı. İlgili İl Ulaşım Yetkilileri, kuruluşu eyalet kayıtlı yük platformu yasal kişi şirketlerinde organize etti, kamyon şoförleri, endüstri dernekleri vb. İle iletişim kurdu, aşırı oranını veya üyelik ücretlerinin üst sınırını azalttı ve kamyon şoförünün makul gelirini sağladı; Şirketin orantılı veya üyelik ücretini üst sınır taahhüdünü azaltmak için topluma aktif olarak duyurun.

Bu plana yanıt olarak, 8 Temmuz'da Manfu, tüm platformdaki "Teknik Hizmet Ücretlerinin Üst sınırını azaltma hakkındaki duyuruyu" yayınladı ve "2023 yeni yakalama platformu Taşımacılık Girişimini Tanıtma Gereksinimlerine uygun olarak yayınladı. Platform "çok yüksek pompalama iş planını azaltmak için gereksinimler", "," bundan sonra, platformun evrensel malları ve tercihli iş tarafından tahsil edilen teknik hizmet ücretinin üst sınırı%10 azaltılacaktır. Aynı zamanda, kamyon sürücüleri için üyelik ücretlerini muaf tutma politikasını uygulamaya devam edin.

Bunu azaltmak iyi bir şeydir, ancak Shen Marong'un yük garanti edildiği sürece önemli olmadığını hissetmesi önemli değil.

Düşük yük oranının temel nedeni, daha fazla araba kargo ve dengesiz arz ve talebin olmasıdır. Bir yandan, her kamyonun taşıyıcısı keskin bir şekilde arttı. İletişim Bakanlığı'ndan elde edilen verilere göre, 2016'dan 2021'e kadar, her kamyonun ortalama yük tonajı 8 tondan 14.57 tona yükseldi.

Öte yandan, kapasite arzının büyüme oranı talep talebindeki artıştan çok daha fazladır. Otomobil şirketinin "0 peşinat" kredi satın alma politikası çok sayıda kamyonu teşvik etti. Bu, birçok sürücünün borç taşımasını sağlar ve borç ödünç almanın getirdiği borç geri ödeme baskısı, kamyon şoförünü çalışmaya iter ve düşük maliyetli malları soyar. Çin Lojistik ve Tedarik Federasyonu tarafından yayınlanan "2022 Vancarns Sürücü Kariyer Araştırma Raporu" nun verilerine göre, geçen yıl kamyon şoförlerinin%61,93'ünün ana nedeni, yük oranlarındaki değişimin ana nedeni aşırı araçlardır.

Aslında, kamyon şoförlerinin düşük ulaşım fiyatı karşısında, birçok dijital yük platformu karşılık gelen yönetişim önlemleri aldı.

Endüstri Lideri Man Gang Group'u örnek olarak alarak, Kasım 2021'de, tam çetenin düşük maliyetli engelleme işlevi çevrimiçi oldu ve piyasa fiyatının kaynağını piyasa fiyat seviyesinden daha düşük bir şekilde ele geçirdi.

Son zamanlarda Manfu, erken tahmin, tanımlama analizi, düşük fiyatlarla ilgili otomatik karar ve çözüm vermek için "Fire Eye Golden Eyes" ürünlerini de başlattı. Aynı zamanda, Manfu, sürücülere ve kargo sahiplerine makul yük oranları formüle etmeleri için rehberlik etmek için bir dizi önlem alır; Manfu ayrıca platformun ağır malları ve "ters arz" üzerinde özel yönetişim yapar.

Bir dizi yönetişim önlemi belirli sonuçlara ulaştı. Gangpu verilerine göre, bu yıldan bu yana, ortalama günlük tam ölçekli ve ağır mal sayısı 40.000'den fazla siparişle tetiklendi ve ağır mal oranı%30 azaldı. Tetikleyici Düşük maliyet hatırlatıcıları yaklaşık 50.000 sipariş, teslimat sonrası fiyatın fiyat optimizasyonu 30.000 siparişe ulaşır ve fiyat optimizasyon oranı%7,5'e ulaşır.

Manfang Grubunun performans garantisinden sorumlu kişi Liu Yongxing, gazetecilere verdiği demeçte, 2023'ün ilk yarısında, 200'den fazla yönetmelik ihlallerinin ortalama günlük kullanımı elde edildiğini söyledi. Platform, teslimatı kısıtlamak için ceza önlemleri verecektir. , ihlal derecesine göre bu hesaplara giriş ve kalıcı yasağı yasaklayın. Platformun özel yönetişimi altında, mal satma vakası%60 düştü.

Bununla birlikte, yol yük fiyatları sorununu çözmek için, "özellikle dijital ekonomi altında, hükümet, endüstri ve platform işbirliği sistemleri inşa edilmelidir." Zhou Zhicheng, Çin Lojistik ve Tedarik Federasyonu ve Sekreter Araştırma Ofisi Direktörü -Karayolu yük şubesinin genel.

Hükümet düzeyinde, planlanabilen, şeffaf ve beklenen normalleştirilmiş düzenleyici sistemin platformla işbirliğini güçlendirmenin, düzenleyici yöntemleri optimize edebilen, denetim verimliliğini ve açık hükümet işleri verilerini açıklamanın ve iyileştirmenin gerekli olduğunu öne sürdü; Endüstri ortaklığı şartları, paydaşların paydaşlarının diyalog mekanizması için bir platform oluşturun ve iletişim, danışma, standart özellikler, fiyat rehberliği ve endüstri özerkliği ekolojisini daha da geliştirin. Platform özerkliği açısından, Platform katılımcılarının işletme davranışını düzenlemek için platform operasyon düzenlemelerini makul bir şekilde formüle etmek için gereklidir. Özellikle, standart platform piyasa sırası, fiyat dalgalanmalarının makul rehberliği ve belirtilen endüstri normları ve standartları açısından daha da geliştirilmiştir.

Hanji Wewei projesinin daha önce "el ele" yönünde rehberliği
önceki
Taobao üç yıl içinde üç yıldır revize edildi. İçerik tabanlı girişim başarılı olabilir mi?
Sonraki
Kripto para birimlerine yapılan yatırım sayesinde, Meitu'nun yılın ilk yarısında 220 milyon yuan net kâr elde etmesi bekleniyor.
Yangle Duo yeni ürünleri iter ve üretim kapasitesi ekler, performansı yavaşlatma endişeli hissettirir
Prefabrik yemeklerde AOI yiyecekleri yapıldıktan sonra, grup yemeklerinin işini de takip eder
İngiliz Medyası: ABD ordusu Oolong'dan çıktı! Mali, Afrika'daki bazı posta kutularına milyonlarca posta gönderildi
Gutroes: Rusya'daki Karadeniz Limanı tarım ürünlerinin dış ulaşım sözleşmesinden pişmanlık duyuyor
En küçük yağmur 60 milimetreye ulaşabilir Gansu Li County, şiddetli yağmurla ilgili kırmızı bir uyarı verdi
Bu blok dönüm noktası dönüştürülüyor! Trend, sanat, boş zaman, check -in yapmanızı bekleyin
MINHANG 70 -LED -SOLD yaşlılar nehre atlıyor ve suya düşen cesurca kurtarıldı! Yangın kökleri iyidir
Seçilen Doğum Günü: "Konsey Atık Dökümü" "Kamu Konferansı Oturma Odası" olur (Bölüm 1)
Yaz Cilt Hastalıklarının Tedavisi, bu topluluğun Çin tıbbı terapisi var
Çapa boğuk, belki kanser? | Sağlık Hikayesi
Yeni bir Alman -Enterprise Üretim Üssü olan Minhang, bir Ar -Ge Test Merkezi kuracak ve kuracak
To Top