CDR'nin ilk siparişi olan A hisseleri Hu Hong Kong hisselerini kesti, Xiaomi Çin'deki en zengin başka bir adamı yaratabilir mi?

Metin | Tao Huidong

Kaynak | Çin Yatırım Ağı

11 Haziran sabahı erken saatlerde, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu, Xiaomi Group'un "Kamu İhraç ve Saklama Makbuzlarının Listelenmesi" belgesini açıkladı ve A hisseleri ilk CDR siparişini başlattı.

Xiaomi, Mayıs ayında Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası'na bir listeleme başvurusunda bulundu ve listeyi normal programa göre Temmuz ayı başlarında tamamlayacak. Ancak, CDR adına Xiaomi, Hong Kong hisse senetlerinin listelenmesini erteledi. Xiaomi, CDR prospektüsünde, Xiaomi Group'un Çin'in yerel borsasında listelenmekte ısrar ettiğini belirtti.

Bu aynı zamanda BAT'ı kaybettikten sonra A hisselerinin nihayet Xiaomi'yi kazandığına işaret ediyor.

CDR ve Hong Kong hisse senedi ihraçlarının oranının ne olduğu belli değil, Reuters'ın önceki raporlarına göre Xiaomi, 10 milyar ABD doları tutarındaki kaynak geliştirme planının% 30'unu oluşturan CDR aracılığıyla Anakara'da 3 milyar ABD doları toplamayı planlıyor ve geri kalanı Hong Kong'da yayınlanacak.

Lei Jun'un özel% 31 hissesi var

Kurucu ortaklar milyarderlere terfi etti

İzahname gösterir, Lei Jun, Xiaomi Group'un hisselerinin yaklaşık% 32'sine sahip olan Xiaomi'nin gerçek kontrolörüdür ve Xiaomi Lin Bin'in kurucu ortağı, hisselerin yaklaşık% 15'ine sahiptir. . Xiaomi'nin en çok hissesine sahip olan dış yatırımcılar Morningside VC ve DST'dir (Apoletto sınırlı).

Xiaomi'nin sermaye yapısı

Ek olarak, yukarıdaki resim, Xiaomi'nin değerli hisselerine sahip olan hissedarlar arasında Xiaomi'nin birçok kurucu ortağını listelemiyor. Kıdemli başkan yardımcıları Li Wanqiang, Hong Feng ve yeni emekli Xiaomi'nin kurucu ortağı Huang Jiangji'nin her biri hisselerin% 3.2375'ine sahip. Başkan Yardımcısı Liu De, hisselerin% 1.5494'üne sahiptir.Şu anda emekli olan Zhou Guangping% 1.4317'ye sahiptir.Xiaomi TV başkanı Wang Chuan% 1.1149'a sahiptir.

Xiaominin hisse senedi fiyatı listelendikten sonra iyi performans gösterirse, Lei Jun umarım 40 milyar ABD Dolarından fazla değere sahip Ma Huatengi geçecek ve Çinin en zengin adamının yeni nesli olacaktır. Xiaomi'nin kurucu ortakları da yüz milyonlarca ila milyarlarca dolar değerinde olacak.

Yatırımcılara gelince, IDG Capital, Temasek, GIC, Hopu Investment, Yunfeng Fund, All-stars gibi Xiaomi'nin finansmanına katılmış onlarca kurum var ve Xiaomi'nin halka arzından da bir servet kazanacaklar. 70 milyar dolarlık cari fiyat kullanılırsa, A turu yatırımcıların getirisi 350 katına, B turu yatırımcıların (B-1 serisi) getirisi 80 katına, E turu yatırımcılarının da iki katı getiri elde edecek.

Aynı hisse senedinde farklı haklara sahip A hisselerinin ilk örneği Asya'da emsal teşkil ediyor

Xiaomi CDR başarılı bir şekilde yayınlanırsa, A-hisseleri, farklı haklarla aynı hisselerle ilk listelenen şirkete öncülük edecek ve Asya'da da bir emsal oluşturacaktır.

Xiaomi tarafından benimsenen ağırlıklı oylama yapısı, A Sınıfı hisse sahiplerinin hisse başına 10 oy kullanabileceği ve B Sınıfı hisse sahiplerinin hisse başına 1 oy kullanabileceği şeklindedir. Bu nedenle Lei Jun,% 31 hissedarlık oranı ile oy haklarının% 56'sını kontrol edebilir. Xiaomi'nin kurucu ortağı Lin Bin,% 15 hisse ile oy haklarının% 30'unu kontrol ediyor. Bu, Xiaomi'nin takip finansmanı ve Lei Jun'un nakit çıkışı için yerin çok büyük olduğu ve Xiaomi ekibinin "barbarlar" konusunda endişelenmesine gerek olmadığı anlamına geliyor.

Mi oy hakları dağıtımı

Buna ek olarak, diğer hissedarlar ve Lei Jun tarafından imzalanan oy hakları tevdi sözleşmesine göre, Lei Jun, mütevelli olarak, oy haklarının% 2,2'sini fiilen kontrol edebilir ve bu toplam oy haklarının% 57,9'unu kontrol eder.

CDR'nin tanıtımı güçlü ve kararlı olarak tanımlanabilir: resmi olarak 2018'in başında önerildi. 4 Mayıs'ta Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu CDR yönetim önlemlerinin taslağını açıkladı. İstişare 3 Haziran'da sona erdi ve resmi belge 7 Haziran'da yayınlandı. Yarım yıl içinde A hissesi, aynı hisse senedi üzerinde farklı haklara sahip şirketlerin önünü açtı. Sonuç olarak, A-hisseleri Hong Kong hisselerinde de başı çekmiş ve Asya'da aynı hisse ağırlıklı olmayan modelin öncüsü olmuştur.

CDR detayları görülecek

Kurumların varlıklarını nasıl azaltacağı hala beklemede

İlk sipariş olarak Xiaomi, CDR kurallarının birçok detayını netleştirmeye yardımcı olacak.

Genel olarak, CDR incelemesi ile IPO süreci arasında çok az fark vardır. İnceleme iş akışı, kabul, geri bildirim toplantısı, ön inceleme toplantısı, yayın gözden geçirme toplantısı, dosya mühürleme ve onay verme gibi ana bağlantılara bölünmüştür. Aradaki fark, Xiaominin ihracına ilişkin incelemede, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonunun yeni kurulan Bilim ve Teknoloji İnovasyon Danışma Komitesinin de görüş sağlaması gerektiğidir.

İnceleme hızı açısından Xiaomi, Foxconn'un "yıldırım buluşması" rekorunu kırmayı umuyor. Foxconn'un materyalleri toplantıya sunması 1 ay 7 gün sürdü, ancak Xiaomi bunu bir aydan daha kısa bir süreye indirebilir. Hong Kong basınında çıkan haberlere göre Xiaomi, Temmuz ayı sonunda A hissesi ve Hong Kong hisselerinde eşzamanlı olarak listelenmeyi planlıyor.

Bazı medya kuruluşları, Xiaomi'nin Hong Kong borsalarında ihraç edilen hisse senetleri bazında CDR çıkaracağını söyledi, bu bir yanlış anlaşılmadır. Xiaomi, A-paylaşımlarının ikincil bir liste değil, ana listeleme konumu olduğunu açıkça belirtti.

Listelenmemiş şirketler için CDR kuralları tarafından belirlenen eşik değerlemenin 20 milyar yuan'dan az olmaması ve en son yıldaki işletme gelirinin 1 milyar yuan'dan az olmamasıdır. Xiaomi, izahnamede, şirketin denetlenen ana işletme gelirinin 2017'de 3 milyar RMB'den az olmadığını ve raporlama dönemi boyunca şirketin ikinci, üçüncü ve dördüncü tur finansmanının finansman değerlemesini belirtti. İlgili CDR politikalarına uygun olarak en az 20 milyar yuan.

Ancak yine de gözlemlenmesi gereken birçok sorun vardır.

Birincisi fiyatlandırma. Hepimizin bildiği gibi, yeni A hisselerinin ihraç fiyatı sıkı bir şekilde kontrol edilmektedir. A-hisse fiyatlandırma standardına göre, Xiaomi CDR ihraç fiyatı, Hong Kong hisse senetlerinin ihraç fiyatından çok daha düşük olacaktır.

Daha önce, yabancı medya, düzenleyicinin CDR için fiyatlandırma kısıtlamalarını kaldırabileceğini bildirdi. Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu, CDR ile ilgili konular hakkındaki Soru-Cevap bölümünde, ihraççıdan ve sigortacılarından, ihraç planını, ihtiyatlı fiyatlandırma, adil tahsis ve piyasa istikrarına ve işletmenin uzun vadeli gelişimine elverişli ilkelere dayalı olarak, işletmenin ilgili özelliklerine dayalı olarak bilimsel olarak tasarlamalarını istedi. Fiyata göre makul bir sayı fiyatı belirleyin.

Xiaomi, izahnamede şirketin, şirketin temellerini, yatırımcı ihtiyaçlarını, pazarın satın alınabilirliğini ve gelecekteki gelişim için finansman ihtiyaçlarını kapsamlı bir şekilde dikkate alarak ihraç fiyatını belirlemek için piyasaya dayalı bir sorgulama yöntemi benimsemeyi planladığını belirtti. Xiaomi'nin sorun fiyatı bir sonraki büyük gerilim olacak.

Ek olarak, Xiaomi'nin arkasındaki yatırım kurumları için nasıl geri çekileceği de dikkate değer bir sorudur. Xiaomi'nin A-hisselerinin ve Hong Kong hisselerinin büyük bir değerleme farkına sahip olması muhtemeldir.Nereden çıkılacağı şüphesiz fonun getiri oranını önemli ölçüde etkileyecektir. CDR ile adi hisse senedi arasındaki dönüşüm mekanizması henüz net değildir ve kurumun çıkış yolu da bilinmemektedir.

İzahnamenin, Xiaominin gerçek denetleyicisi Lei Junun A hisselerindeki azaltımının bu liste için ilgili borsaların düzenlemelerine uygun olduğunu gösterdiğini belirtmek gerekir. Yeni indirim kurallarının CDR için de geçerli olduğu görülebilir.

İlk CDR yüksek değerleme mi olacak?

Xiaomi'nin önce CDR çıkarma kararıyla ilgili olarak, Hong Kong'daki kamuoyu genel olarak "Hong Kong Borsası'nın başını kaybedebileceğinden" pişmanlık duyuyor. Hong Kong medyası, Xiaomi'nin kararının arkasındaki nedenleri analiz etti ve çoğu, değerlemenin anahtar olduğuna inanıyordu. Görünüşe göre Xiaomi'nin Hong Kong'da yüksek bir değerleme alması gittikçe zorlaşıyor. 2018'den bu yana, Hong Kong hisse senetleri tarafından ihraç edilen yeni hisse sayısı neredeyse yarı yarıya kırıldı ve yeni ekonomi sektörü özellikle kasvetli, bu da piyasayı Xiaomi'nin halka arzına karşı giderek daha ihtiyatlı hale getiriyor.

Ping An Good Doctor, 2018'den beri Hong Kong borsasına 5 milyar ABD $ değerinde halka arz öncesi değerleme ile inen en büyük "tek boynuzlu at" tır. Hong Kong hisse senetleri New Deal için bir yol bulucu olarak kabul edilir ve listeden sonraki gün bozuldu. Böylesine zayıf bir performans, Hong Kong hisse senedi yatırımcılarının yeni ekonomik sektör hakkındaki şüphelerini daha da derinleştirdi. Hong Kong Economic Daily, yatırımcılara "tek boynuzlu at" risklerini hatırlatmak için "İyi Bir Doktor Sınıfına Ping Atın, Xiaomi IPO Stratejisini Belirleyin" başlığını yayınladı. Hatta bazı analitik makaleler açıkça şöyle diyordu: "Başka bir Ping İyi bir doktor, en kısa sürede sat."

Yakın tarihli bir forumda, Xiaomi'nin 70 milyar dolarlık halka arz fiyatına ilişkin söylentilere yanıt olarak, bir Hong Kong yatırım yöneticisi kategorik olarak şunları söyledi: "Bu fiyat düşecek."

Xiaomi, listeleme belgesinde, donanım işinin kapsamlı kar marjının% 5'i geçmeyeceğini ve fazlalığın kullanıcılara iade edileceğini vaat etmiş ve bu hamle birçok Hong Kong yatırımcısının anlamasını da zorlaştırmaktadır. Bazı medya, piyasa katılımcılarının görüşlerini aktardı: Halka arz için hazırlıklar sırasında yapılan bu açıklama, 100 milyar dolar değerleme isteyen bir şirket için gerçekten biraz inanılmaz. Lei Jun'a analitik bir makale sordu: Listeleme belgesi kim için yazılmıştır? nın-nin?"

Hong Kong Economic Daily, Galaxy Securities'in iş geliştirme direktörü Luo Shangpei'nin, bu kararın Xiaomi'nin roadshow'unun tepkisi nedeniyle alındığının reddedilmediğini aktardı.Xiaomi, daha yüksek bir değerleme için çabalamak için önce CDR yayınladı ve ardından Hong Kong'da listelendi.

Xiaomi'nin halka arz projesine yakın aracının aktardığı yerel medyaya göre, dönüm noktası yatırımcıları şu anda kısa listede ve rekabet şiddetli. Herkes genel olarak 75 milyar ile 85 milyar ABD doları arasında bir değerleme veriyor, aralarında bir grup kurum 80 milyar ABD dolarından fazla verdi Ancak Xiaomi henüz herhangi bir mihenk taşı yatırımcısını kesinleştirmedi. Böyle bir değerleme seviyesi, Hong Kong hisse senetlerinden biraz daha yüksektir.

11 Haziran'da Southern, E Fund, Harvest, China Asset Management, China Universal ve China Merchants dahil altı stratejik tahsis fonu resmi olarak aboneliğe açıldı. Bu, CDR'nin önemli bir destekleyici ölçüsüdür.

Foxconn, yeni hisse senedi ihraçlarının piyasadaki "kan çekme" etkisini büyük ölçüde kolaylaştıran listeleme sürecinde stratejik tahsisin uygulanmasına öncülük etti. Bu sefer CDR için özel olarak kurulmuş altı stratejik tahsis fonunun toplam ölçeği 100 milyar yuan'dır. Benzer Hong Kong hisse senetlerini stratejik olarak yerleştiren "dönüm noktası yatırımcıları" genellikle daha uzun bir kilitlenme süresi belirler ve bu da hisse senedi fiyatlarının dengelenmesinde önemli bir rol oynar.

Telif Hakkı Bildirimi:

1. Bu makale Touzhong.com tarafından orijinaldir ve izinsiz çoğaltılamaz. Lütfen yeniden basımın kaynağını ve yazarını belirtin. Suçlular araştırılmalıdır.

2. Touzhong.com, PE / VC sektöründeki etkin noktalar, son dakika haberleri, yatırım ve finansman etkinlikleri, en yeni rakamlar, girişimcilik dinamikleri vb. Gibi sektördeki en son bilgileri kapsayan PE / VC döngüsünde günlük olarak ağır haberleri paylaşıyor. Günlük öne çıkan haberleri almak için yatırım ağını takip edin.

|
To Top