Çöp ayırmayı öğrenmek için oyun oynamak ezberden daha etkilidir Baoshan sakinlerinin hepsi çöp ayırma yaratıcı oyunlar oynuyorlar.

Caddede "kuru çöp" tabelalı bir geri dönüşüm kamyonu gitti.Yere dağılmış çeşitli çöplerle karşılaştı. Kuru çöp standardına uygun çöpü alıp geri dönüşüm kutusuna attı ve daha sonra tamamen yüklenip sonuna ulaşana kadar ilerledi. Üzerinde "ıslak çöp" işareti olan bir geri dönüşüm kamyonuna geçin ve tekrar yola çıkın ...

Bu hayattaki bir sahne değil, evsel çöp sınıflandırması temalı küçük bir oyundur. Baoshan Bölgesi, Dachang Kasabasındaki Honghui dönüm noktası topluluğunun etkinlik odasına bilgisayara kurulur ve sakinlerin oyunda çöp sınıflandırmasını öğrenmelerine olanak tanır.

Oyun başarıyla temizlendi ve sınıflandırma bilgisi de hatırlandı

Bir gönüllü çöp ayırma oyununun nasıl oynanacağını gösteriyor

"Bu oyunun kullanımı kolay görünüyor ve seviyeyi geçmek kolay değil. Dört seviyeyi başarılı bir şekilde geçmek için kuru çöp, ıslak çöp, geri dönüştürülebilir çöp ve tehlikeli çöplerin sınıflandırılmasına aşina olmalısınız. Ortada bir hata yaparsanız, baştan başlamalısınız. "Bilgisayarın önünde oyun oynayan bir asistan" dedi.

Topluluk etkinlik odasındaki bilgisayara neden böyle bir oyun kurmayı düşündünüz? Urban Oasis Sanju Parti Genel Şubesi sekreteri Meng Yudi, Zhou Daojun'a bunun, kısa bir süre önce toplumdaki evsel atıkların ayrıştırılmasının uygulanmasıyla ilgili olduğunu söyledi. Honghui Landmark Community, Dachang Town ve kentsel vaha yerleşim bölgesindeki atık sınıflandırması için pilot bir topluluktur. Geçen yılın sonunda, toplulukta yepyeni bir dört kategorili akıllı çöp tenekesi inşa edildi. Sakinler, doğru şekilde sıralayıp çöpe koydukları sürece yeşil hesaptaki puanlarını hediyeler için kullanabilirler.

Gönüllüler, çevrimdışı çöp ayırma oyunlarının nasıl oynanacağını inceler

Bununla birlikte, bu topluluk daha önce atık ayırma uygulamamıştır ve birçok bölge sakini farklı atık türlerinin nasıl ayrılması gerektiği konusunda net değildir. Çöp kutusu odasının önünde ipuçları verecek ve yeniden sınıflandırmaya yardımcı olacak gönüllüler olsa bile, sakinler yine de onları ayırmakta zorlanıyorlar. "Aslında, topluluk daha önce birçok çöp ayırma tanıtım faaliyeti gerçekleştirdi ve birçok bölge sakini buna aktif olarak katıldı ve tanıtım broşürlerini okudu, ancak asıl operasyonda hala sorunlar var."

Baoshan Bölgesi'nin liderleri, toplulukta yeni inşa edilen çöp kutusu odasını inceliyor

Çöpleri doğru bir şekilde ayırmak için pratik yapmak mükemmelleştirir. Propaganda el kitabındaki sınıflandırma yöntemini rotasyonla ezberlemek iyi sonuçlar vermeyebilir Meng Yudi ve mahalle komitesi kadroları, mahalle sakinlerinin hafızasını güçlendirmek için daha esnek bir yol kullanılması gerektiğini düşündüler. Bazı mahalle komitesi kadroları, yetişkinlerin ve çocukların oyun oynamayı sevdiklerini, neden çöplerin sınıflandırılması bilgisini oyunlarla birleştirmediğini, böylece sakinlerin doğal olarak oyunlarda sınıflandırmayı öğrenebildiklerini ileri sürdü? Bu öneri, mahalle komitesi üyeleri tarafından oybirliğiyle onaylandı, bu nedenle bu çöp ayırma oyunu, topluluk etkinlik odasındaki bilgisayara yüklendi. Aktivite odası her gün açıktır ve topluluktaki yetişkinler ve çocuklar boş zamanlarında birkaç oyun oynamaya gelirler. Yanlışlıkla "OYUN BİTTİ" nden sorunsuz gümrük işlemlerine kadar, evsel çöpün dört sınıflandırma yöntemi kesinlikle akılda tutulmuştur.

Bilgisayar oyunlarını gerçeğe dönüştürün

Mahalle sakinleri bilgisayarda oyun oynarken, Meng Yudi de bilgisayarı ustaca çalıştırabilenlerin temelde öğrenci ve ofis çalışanları olduğunu, çok az yaşlı ve küçük çocuk olduğunu gözlemledi. Bu iki grubun oyuna katılmasına izin vermenin bir yolu var mı?

Mahalle komitesi kadroları bilgisayardaki oyunları gerçeğe taşımaya karar verdi. Sonuç olarak, etkinlik odasında farklı renk ve işlevlere sahip dört çöp kutusu modeli ve çeşitli çöp desenlerine sahip birkaç kart destesi daha vardır.

Toplulukta bir etkinlik düzenlendiğinde, çöp sıralama oyunu vazgeçilmez bir bağlantı haline gelir. Sınıflandırma bilgisine göre, mahalle sakinleri, çöpü temsil eden kartları, herkesten daha hızlı ve daha doğru olan ilgili çöp kutularına koyarlar. Birbiriyle rekabet etme motivasyonu ile herkes iyi bitirmek ister. Oyuna yaşlılar katılabilir, çocuklar da ebeveynlerinin rehberliğinde oyunu deneyimleyebilirler.

12 Şubat'ta mahalle sakinleri toplulukta çöp ayırma oyunu yarışmasına katılmak için bekledi

Zhou Zhijun, kısa süre önce sona eren 15. Belediye Halk Kongresi'nin İkinci Oturumu'nun "Şangay Belediyesi Evsel Atıkların Yönetimi Yönetmeliği" ni kabul etmek için oy kullandığını ve tam metni önümüzdeki hafta kamuoyuna duyuracağını öğrendi. Çöp sınıflandırması, sakinlerin hayatında vazgeçilmez bir halka haline geldi. Sakinlerin mümkün olan en kısa sürede çöp sınıflandırmasını öğrenmesine ve buna uyum sağlamasına nasıl izin verileceği, her yerleşim alanının kullanması gereken bir görev haline geldi.

Dachang Kasabasından sorumlu kişi, Zhou Daojun'a, sakinlerin oyunda çöp sınıflandırmasını öğrenmelerine izin vermenin Honghui dönüm noktası topluluğunun yaratıcılığı olduğunu söyledi. "Yerleşim alanlarını, konut sakinlerinin mevcut koşulları ışığında çöp ayırmaya aktif olarak katılmalarına izin verecek yolları keşfetmeye teşvik ediyoruz. Bu tür iyi uygulamalar daha fazla toplulukta da teşvik edilebilir."

|
To Top