Boc Securities Guan Tao: Dış çevre perspektifinden, yılın ikinci yarısında üç zorluk var

Ekonomik Gözlem Ağı Muhabiri Hu Yanming 17 Temmuz'da Ulusal İstatistik Bürosu, yılın ilk yarısında ekonomik büyüme oranının%5,5 ve ikinci çeyrekte ekonomik büyüme oranının%6,3 olduğu haberini yayınladı. Ekonomik büyümeyi yönlendiren "üç sürüş arabası" nın ithalat ve ihracat verileri, yılın ilk yarısında, malların toplam ithalatının ve ihracatının 20101,6 milyar yuan olduğunu gösterdi. %. Bunlar arasında ihracat%3,7 artışla 11458.8 milyar yuan idi; ithalat%0.1'lik bir düşüşle 8642.9 milyar yuan idi. İthalat ve ihracat dengelendi ve ticaret fazlası 2815.9 milyar yuan idi.

Aynı gün, BOC Securities'in baş ekonomisti Guan Tao, "Çin bir forum: 2023'te ekonomik durum analizi toplantısı" nda yılın ikinci yarısında dış ortamdan üç zorluk olduğunu söyledi.

Birincisi, gelişmiş ekonomilerin para birimi sıkılaştırma etkisi daha da ortaya çıkmıştır. Gümrük verileri açısından, son 5 ay içinde Çin'in ihracatı büyüyordu, ancak yılın ilk yarısında%3,2 yılda bir azalma oldu. Aylık veriler açısından, Çin'in Mart ve Nisan aylarındaki ihracatı daha hızlıydı ve geçen yıl salgının etkisi altındaki biriktirme emirlerinin yıl başında merkezileştirildiğini yansıtıyor; Mayıs ve Haziran aylarında ihracat olumsuz hale geldi. büyüme. Bu, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki merkez bankalarının sıkılmasının neden olduğu ekonomik büyümedeki yavaşlamayı yansıtır ve teknik bir düşüşe düşmüştür. Gelecekte, küresel ekonomi, özellikle gelişmiş ekonomilerin ekonomik operasyonu büyük bir belirsizliğe sahiptir ve Çin'in etkisi üzerinde de ortaya çıkacaktır. Yılın ikinci yarısında ekonomik istikrarlı büyüme dış ihtiyaçları zayıflatmanın zorluklarına yanıt verecektir.

İkincisi, Çin'in ihracat pazar payının dengelenmesi çok çalışmak zorunda kalabilir. Veriler, Çin'in 2021'deki ihracatının 2019'dan yaklaşık yüzde iki puan arttığını gösteriyor. 2022'de salgının birçok noktası nedeniyle ekonomik döngü engellendi. Yükselişin yönü, Çin'in küresel endüstriyel konumundaki tokluğunu yansıtıyor. Zincir tedarik zinciri ise geçen yıl sonunda siparişlerin serbest bırakılması etkisine sahiptir.

Guan Tao, mevcut ihracat payını stabilize etmek için esas olarak zorlukların iki yönüyle karşı karşıya: şimdi dünya salgın önleme ve kontrolün normalleşmesine girdiğine göre, önde gelen avantajımız artık açık değildir; buna ek olarak, ihracat temettüleri esas olarak gelir. Ticari mal tüketimi, toparlanma hizmet tüketimine yol açar, ancak salgın önleme ve kontrolün normalleştirilmesiyle personelin hareketi yavaş yavaş normalleşmiştir ve hizmet tüketimi talebi artmaya başlamıştır, bu da Çin'in ihracatına elverişli değildir.

Üçüncüsü, küresel endüstriyel zincir tedarik zincirinin zorluğudur. Küresel endüstriyel zincir tedarik zincirinin etkisi kademeli olarak ortaya çıkmaktadır ve normal olarak tedavi edilmesi gerekir. Son yıllarda Çin, Kemer ve Yol ülkeleri boyunca ülkeler için avantajları kullandı ve RCEP Üye Devletleri üyelerinin ticareti ve yatırımı hızla büyüdü. Geleneksel ihracat pazar payının payı gibi Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri azaldıkça, gelişmekte olan pazarlara öncü çabalarını da artırmıştır. Bu süreçte ticaret farkının bir transfer yararı vardır, bu yüzden normal olarak alınmalıdır.

Sonunda, Guan Tao üç öneri ortaya koydu: birincisi, olağan zihin değişime baktı ve ticaret yatırımının ve ekonomik ve ticaret ilişkilerinin çeşitlendirilmesini ve ademi merkeziyetini teşvik etti. İkincisi, yüksek düzeyde açıklığı teşvik etmeliyiz, ticaret yatırımının kolaylaştırılmasını teşvik etmeliyiz ve küresel endüstriyel zincir tedarik zincirine daha olumlu bir tutumla katılma sürecinde Çin'de yeni bir uluslararası rekabet avantajı yaratmalıyız. Üçüncüsü, merkezi hükümetin konuşlandırılmasına uygun olarak, stratejik kararlılığı sürdürmeli, iç talep stratejisinin genişletilmesini güçlendirmeli ve yeni bir kalkınma modelinin inşasını hızlandırmalıyız. Özellikle, tedarik yapısal reformunu derinleştirerek, arzın talebe uyarlanabilirliğini güçlendirin. Politikaların birleşimi yetersiz tüketim eksikliklerini telafi edecektir. Sonunda, yerel büyük pazarların avantajlarına dayanarak, istikrarlı ihracatı genişleyen ithalatlarla birleştirmeliyiz ve Çin'in küresel Uluslararası İş Bölümü'ne katılmak için yeni avantajını teşvik etmek için tanıtımı ve küreselleşmeyi birleştirmeliyiz.

Mevcut döviz piyasası ile ilgili olarak Guan Tao, döviz kurlarının dalgalanması artmasına rağmen, piyasa kuruluşlarının rasyonaliteyi sürdürdüğünü ve döviz piyasasının sorunsuz bir şekilde çalıştığını söyledi.

RMB döviz kurunun son stabilizasyon belirtilerinin altta yatan alttan kanıtlanmış olabileceğine inanıyor. Bir yandan, yerel ekonomik veriler Çin'in ikinci çeyreğinde açıklandı. İkinci çeyrekte bazı pazarlar temelde indi ve olumsuzluklar tükendi. Öte yandan, dış ortam da iyileşti ve ABD Doları Endeksi son zamanlarda keskin bir şekilde düştü. RMB döviz kurunun bir sonraki eğilimi hala yılın ikinci yarısında iç ekonominin yükselmesine bağlıdır ve dış ortamdaki değişikliklere çok dikkat etmektedir.

"Tabii ki, en temel şey kendi işimizi iyi yapmaktır. Eğer ekonomi güçlü ise, para birimi güçlüdür. Ekonomik operasyon makul bir aralıkta korunursa, RMB döviz istikrarı ve hatta toparlanmaya değer İlerliyor. "Dedi Guan Tao.

10 yıllık uyku için Qingdao'nun eski "en uzun binası" birinci sınıf öğrencisi geçmişte
önceki
Yili, süt endüstrisinin kazanan ekosistemi yaratır: Yüksek standartlar temeldir, kazan -win hedefidir
Sonraki
Yetkili Serbest Bırakma: Hava Kuvvetleri Havacılık Açık Kampanyası · Changchun Havacılık Sergisi Temmuz ayı sonlarında Changchun, Jilin'de yapılacak!
Ekonomiye dijital olarak bakın, Çin ekonomisi istikrarlı ve iyi,
Evren kaç yaşında? 267 milyar yıllık en son tahmini
"Beyaz Saç" Wagner'den sorumlu Pritigon'u devralmak istiyor mu? Rus medyası: defalarca savaş kahramanını verdi
Wu yetkilileri, Kenfu'nun Rus muhabirlerine suikast düzenlemeye çalıştığını reddetti:
Tea Xiangdiao'nun her iki tarafındaki on beşinci "Lake Forumu" Hangzhou'da başarıyla yapıldı
"İş Ortamı, 17 Deneyim" Jiande İş Ortamı Deneyimi Resmi Ekibini Kurdu
Yüksek sıcaklık havasında "yol açısı" nın izin verilmez
Tiyatrodaki tiyatrodaki "Slava'nın kar karına" hoş geldiniz.
Okul -Alan Ortak İnşaat Toplama Gücü İnsanların kalbini sevgiyle ısıtmak için
Yaz aylarında güzel kırsal Yangtze Nehri Delta Spor Festivali Yön Turnuvasında Koşmak
Ceza! Yüksek hız süper -suç zarar, büyük güvenlik, sıkılamaz ve sıkamaz
To Top