Kuru kızarmış tavuk kanatları - Çin yemeği

Malzemeler

Tavuk kanadı

8

Aksesuarlar: Yağ, tuz, tavuk tozu, kızarmış beyaz susam, hafif soya sosu, 2 yemek kaşığı, 1 küçük kırmızı biber, yarım küçük kırmızı biber, ev yapımı şarap, 5 yemek kaşığı ve 3 yemek kaşığı tatlı sos

Tavuk kanatlarını kuru kavurma yöntemi 1 Orta tavuk kanatlarını yıkayın, suyu boşaltın ve tavuk kanatlarının her iki tarafında iki kesim yapmak için (tadına bakmak için) bir bıçak kullanın.

2 Tuz, pişirme şarabı, tatlı sos (Lee Kum Kee Şangay tarzı tatlı sos) tavuk tozu ekleyin ve yarım gün veya bir gün marine edin (streç filmle karıştırın ve buzdolabına koyun)

3 Tavuk kanatlarını çıkarın, leğene su doldurun, marine edilmiş kanatları iki kez yıkayın ve kurutun.

4 Tavada az miktarda kızartma yağı ısıtın, tavadan cızırtı sesi gelene kadar bekleyin, kurumuş kanatları düzgünce üstüne açın ve kısık ateşte yavaşça kızartın.Tavanın sapını sallayın ve tavuk kanatlarını kızarana kadar kızartın. Kızarmış yöntem.

5 Her iki tarafı da altın sarısı kahverengi olana kadar kızartırken orta-kısık ateşte tutun, biraz su ekleyin, tencereyi örtün ve bir kez pişirin ve ardından servis edin, üzerine doğranmış yeşil soğan, pul biber ve susam serpin.

|
To Top